Брз колач од гриз

0
856

Понекогаш сме желни за нешто благо, домашно, а притоа да не губиме премногу време. Токму таков е овој колач од гриз.

Состојки:

2 јајца
100 г кафеав шеќер

1 ванилин шеќер

1 чашка јогурт

2 лажици масло
125 г мелени ореви

150 г гриз

кора од портокал

прстофат сол
пола лажичка цимет

4 помали рендани јаболка

1 прашак за пециво

2 лажици брашно

Притогвување:

Одвојте ги белките од жолчките. Од белките направете цврст снег. Жолчките изматете ги со шеќерот додека не осветлат, додадете ја ванилата, кората од портокал, маслото и јогуртот. Потоа додадете ги оревите, гризот, брашното и прашокот за пециво. Додадете ги јаболките и на крајот полека помешајте го и снегот од белки. Истурете ка смесата во тепсија со хартија за печење и печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.