3 намирници кои ги отстрануваат болките од желудникот и дигестивниот систем

Едно истражување покажало дека куркуминот ги отстранува болките во пределот на желудникот еднакво добро како и ибупрофенот ...

0
562
Фото: Pixabay

Едно истражување покажало дека куркуминот ги отстранува болките во пределот на желудникот еднакво добро како и ибупрофенот …

Ако претерате со храна или пијалак, нема потреба да пиете апчиња за да ги решите проблемите во желудникот и дигестивниот систем. Свртете се кон вашите резерви со зачини и чаеви и надминете ја болката на природен начин. Еве што може да ви помогне …

1. Куркума (Curcuma longa)

Најдобра за: абдоминална болка, синдром на нервозно дебело црево и депресија
Зошто е ефикасна? Тоа е зачин кој секое јадење го бои во убава жолта боја. Главната состојка е куркуминот, кој има антиинфламаторни својства. Една студија покажала дека куркуминот ја ублажува болката во стомакот, како и ибупрофенот. Друга студија покажала дека ги намалува симптомите на синдромот на нервозно дебело црево и воспалението за 50 проценти, а се покажала и ефикасна во сузбивање на депресијата.

Како да ја земете: Додадете половина лажичка од овој зачин во храната секој ден, особено со јадења кои содржат маснотии и црн пипер, бидејќи овие состојки ја стимулираат неговата апсорпција.
Бидете внимателни: ако страдате од дијабетес, разговарајте со вашиот лекар пред да вклучите куркума во вашата исхрана. Во комбинација со лекови за дијабетес, можете да го намалите шеќерот на многу ниски нивоа.

2. Црн пипер (Piper nigrum)

Најдобар е за: стомачни болки, дигестивни проблеми, па дури и за артритис

Зошто е ефикасен? Црниот пипер е природен лек кој се користи во кинеската медицина стотици години. Содржи пиперин, кој се смета за аналгетик и ја зголемува апсорпцијата на хранливи материи во организмот.

Како да се зема? Додадете свежо мелен црн пипер во вашиот ручек или вечера за да бидете сигурни дека ќе ги извлечете најкорисните материи од него.
Бидете внимателни: Пиперинот може да го забави разградувањето на некои лекови за срцеви заболувања и проблеми со епилепсија, затоа не заборавајте да разговарате со вашиот лекар ако планирате да земате поголеми количини црн пипер.

3. Нане (Mentha piperita)

Најдобро е за: гастритис и релаксација на цревните грчеви.
Зошто е ефикасно? Една статија објавена во Journal of Gastroenterology во 2014 година покажа дека нането е одличен лек за грчеви и болки во цревата бидејќи содржи ментол и ментол, кои природно опуштаат.

Како да се зема? Една кафена лажичка суви листови нане прелијте ги со 200 милилитри топла вода. Оставете да отстои 10 минути, процедете го и пијте го овој чај три пати на ден помеѓу оброците.

Бидете внимателни: нането може да ги влоши жолчните камења и симптомите на оние кои страдаат од гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), затоа разговарајте со вашиот лекар ако имате такви проблеми