Хипократова супа

Зеленчукот содржан во Хипократовата супа придонесува за силна и темелна детоксикација.

0
229

Хипократ се смета за татко на медицината и се смета дека сите признаени методи на лекување потекнуваат од него. Оваа супа била именувана по таткото на медицината, и била популаризирана од д -р Макс Герсон во 1932 година.

Состојки:

1 среден корен од целер
1 корен магдонос со средна големина
2 главици кромид со средна големина
2 мали или еден голем праз
лук по желба (може да се додаде на крајот)
малку лисја од магдонос
600 гр домати
400 гр компири

Приготвување:

Измијте го зеленчукот, исечете го на парчиња или на коцки, а исто така можете и да го изрендате.
Ставете го зеленчукот во големо тенџере и додадете доволно вода за да го покрие целиот зеленчук.
Оставете да зоврие, а потоа продолжете да готвите на тивок оган час и половина до два, додека зеленчукот не омекне.
На самиот крај на готвењето, додадете згмечен лук и дозволени зачини во помали количини.
Процедете ја зготвената супа.
Консумирајте една порција супа, а преостанатата количина чувајте ја во фрижидер.

Лековитиот ефект на Хипократовата супа

Го чисти и детоксицира телото
Токсините акумулирани во телото се причина за многу проблеми како што се замор, поспаност, главоболки, депресија, надуеност, запек.

Покрај тоа, тие се идеална основа за развој и брзо ширење на сериозни болести како што се дијабетес, артритис, реума, кардиоваскуларни заболувања, пневмонија, рак и многу други болести.

Зеленчукот содржан во Хипократовата супа придонесува за силна и темелна детоксикација.

Доматот содржи ликопен, растителен пигмент од групата каротеноиди, кој со своите антиоксидантни својства го штити црниот дроб од оштетување предизвикано од слободните радикали. Ова придонесува за нормално функционирање на црниот дроб и метаболизмот и за елиминација на токсините од телото. Сулфурот присутен во доматите, лукот, кромидот и празот, исто така, помага во побрза и поефикасна детоксикација.

Магдоносот е познат уште од античко време како средство за чистење на отровите собрани во телото. Неговата ефикасност е неспорна, без разлика дали се консумира како самостојна храна или како додаток на оброци.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Имунолошкиот систем е главниот заштитник на човечкиот организам. Адекватен внес на витамини, минерали, ензими и други хранливи материи е неопходен за неговата сила и правилно функционирање. Хипократовата супа се подготвува од зеленчук богат со хранливи материи неопходни за совршено функционирање на имунолошкиот систем.

Кромидот, една од состојките во оваа супа, содржи високо ниво на витамин Ц, како и многу други хранливи материи, од кои имунолошкиот систем има многу придобивки.

На пример, минералот селен го стимулира имунолошкиот систем и е присутен во големи количини во овој зеленчук. Имунолошките клетки со недостаток на селен се подложени на поголема оксидација, што негативно влијае на нивниот развој и размножување.

Лукот е несомнено еден од најсилните сојузници на имунолошкиот систем поради богатството на антиоксиданти.

Помага во лекување на воспаление на грлото, крајниците, увото, сузбивање на херпес, намалување на крвниот притисок, во превенција и третман на габични заболувања, ревматски заболувања, болести на срцето и црниот дроб, па дури и сериозни болести како што се леукемија и тумори.

Компирот одамна е познат како добар пријател на здравјето, а неодамнешните истражувања особено ги нагласуваат неговите силни придобивки за целиот имунолошки систем.

Истото е и со доматите, кои содржат ликопен, црвен пигмент одговорен за доброто функционирање на имунолошкиот систем. Оваа супстанца, исто така, помага во намалување на холестеролот и крвниот притисок, како и во лекувањето на васкуларните и срцевите заболувања.

Штити од рак

Безброј пати е потврдено дека ракот може успешно да се спречи и неговото ширење да се забави со соодветна и здрава исхрана. Ако обрнете внимание на состојките на супата Хипократ, ќе разберете зошто е идеален оброк за одржување на здравјето и спречување на оваа сериозна и честа болест на модерното општество.

Доматите, кромидот, магдоносот и друг зеленчук се богати со исклучително силни антиоксиданти кои штитат од појава на канцерогени заболувања и го потиснуваат нивното ширење.

Друга особеност на Хипократовата супа е богатството на калиум и апсолутното отсуство на натриум и каква било форма на сол. Според д -р Герсон, присуството на натриум во телото и неговото продираање во клетките е причина за многу здравствени проблеми.

Медицинските експерти со децении предупредуваат дека прекумерното внесување сол го зголемува крвниот притисок и предизвикува срцеви заболувања и го нарушува здравјето на бубрезите. Се поголем број нови студии се фокусирани на поврзаноста помеѓу солта и канцерогените заболувања. Истражувањата покажале дека прекумерниот внес на сол двојно го зголемува ризикот од рак на желудник, пишува Daily Mail.

Иако во текот на животот не нашол поддршка од научниците, долгогодишната работа на Герсон продолжува благодарение на неговата ќерка Шарлот Герсон, која го основала Институтот Герсон во 1977 година. Денес, постојат два овластени центри за лекување на пациенти кои користат терапија со Герсон, едниот во Мексико, а другиот во Унгарија.

Фото: Pexels