Таан: за здраво срце и црн дроб, подобар вид, против висок притисок и артритис

Tаан пастата има висока pH вредност, па го алкализира нашето тело, поточно, успешно ги неутрализира сите штетни материи, истовремено спречувајќи развој на рак и други сериозни болести

0
1187

Таан пастата од сусам е многу популарен намаз коj потекнува од Блискиот исток, каде најчесто може да се најде во бројни јадења. Овој додаток е посебен бидејќи им дава на состојките кои се подготвени со него вкусна нота и побогата текстура.

Не само што го буди чувството на вкус во вашата уста, туку е и многу здраво. Содржи природни макронутриенти, витамини, аминокиселини и минерали. Благодарение на него, многу лесно можете да ги решите проблемите со варењето, и успешно да ја елиминирате надуеноста на цревата. Но, тоа е само мал дел од здравствените придобивки на таан намазот.

Што содржи таанот?

Како прво, пастата од таан содржи калории во умерени количини, поточно, една полна лажица има 89 калории.

Ако земеме предвид дека семето од сусам инаку е богато со протеини и здрави јаглехидрати, тогаш не треба да се грижите за неговата енергетска вредност. Имајте на ум дека ова се основни супстанции кои лесно се распаѓаат и се пренесуваат до вашите мускули, кои ги согоруваат за време на секојдневните активности.

Она по што е позната таан пастата е нејзиното богатство со калциум. Ако го користите како намаз на леб секој ден, со овој намаз ќе задоволите до 30 проценти од дневните потреби на вашето тело за овој минерал. Ова ќе ги зајакне вашите коски, мускули и заби, а во исто време ќе ги запрете алергиите.

Покрај тоа, таан пастата е богата со калиум, магнезиум, железо и фосфор. Оваа информација е импресивна, особено имајќи предвид дека комбинацијата на овие минерали го зачувува здравјето на срцето, го подобрува видот и спречува појава на висок крвен притисок.

Во овој вкусен намаз има витамини, а најчести се, се разбира, витамините Б1, Б2, Б3 и Б5. Она што ја прави таан пастата единствена, се две супстанции: сезамин и сесамолин. Тие спаѓаат во групата на посебни корисни влакна кои имаат улога на намалување на нивото на холестерол во крвта и зголемување на апсорпцијата на витамин Е од друга храна.

Доколку имате проблеми со црниот дроб, задолжително консумирајте паста од сусам, бидејќи го штити овој орган, ја забрзува регенерацијата на клетките и спречува оксидативни оштетувања.

Таан паста можете да направите и сами. Рецептот можете да го најдете ТУКА.

Инаку, покрај сè што споменавме, таан пастата има бројни други здравствени придобивки. Треба да се напомене дека содржи и значителни количини на бакар и манган, молибден и селен. Земајќи сè предвид, можеме со сигурност да заклучиме дека ова е исклучително корисна храна.

Спречува и ги намалува симптомите на ревматоиден артритис

Благодарение на бакарот што го спомнавме, тој ќе помогне да се намали отокот и да се елиминира болката. Таан пастата против артритис делува со елиминирање на воспалението, а антиоксидансите ќе ги елиминираат сите штетни материи што можат да ја предизвикаат оваа болест.

Покрај тоа, се карактеризира со тоа што содржи ензими кои помагаат во поврзување на колагенот и еластинот кои пак, се важни за зачувување на структурата, јачината и еластичноста на крвните садови, коските и зглобовите.

Го зачувува здравјето на срцето и кардиоваскуларниот систем

Од кога започнала да се користи, таан пастата се покажала како ефикасна кога станува збор за зачувување на виталноста на мускулното ткиво. Особено, неодамнешните клинички студии потврдија дека таа спречува висок крвен притисок, со што се елиминира можноста за срцев удар, мозочен удар и дијабетес.

Прва помош во менопауза

Несоница, прекумерно потење и ненадејни промени во расположението се чести симптоми на менопауза. На Блискиот исток, намазот од сусам се користи за ублажување на овие појави.

Пробајте ако ги имате истите проблеми и ќе ви се врати нормалниот сон. Во исто време, ќе ги елиминирате ненадејните топлински шокови, т.н. топли бранови, и веќе нема да бидете лошо расположени.

Помага при проблеми со варењето на храната

Како што рековме, намазот од сусам помага при варењето. Особено ако страдате од надуеност, запек, дијареја, тогаш оваа храна е се што ви треба. Благодарение на фактот дека лесно се вари самостојно, а содржи прехранбени влакна, таан пастата ќе го стимулира дигестивниот процес, ќе го стимулира редовното празнење на дебелото црево и ќе го елиминира запекот.

Спречува развој на малигни заболувања

Живееме во ера кога јадеме претежно нездраво и јадеме храна полна со штетни материи, со што се менува pH вредноста на нашето тело. Ова е главниот предуслов за развој на малигни заболувања. Бидејќи таан пастата има висока pH вредност, таа го алкализира нашето тело. Поточно, успешно ги неутрализира сите штетни материи, истовремено спречувајќи развој на рак и други сериозни болести.

Помага при ПМС

Познато е дека грчевите во долниот дел на стомакот можат да бидат непријатни и секоја жена ги доживува во овој период. За да ги ублажите, јадете го секое утро овој намаз и на тој начин ќе им дадете на вашите мускули калциум, што ќе ви овозможи ослободување од овие симптоми.

Се препорачува за бремени жени и доилки

Идни и нови мајки, слободно земете го овој вкусен производ! Силно се препорачува бидејќи содржи дури 7 пати повеќе калциум од кравјото млеко. Ова е многу важен факт, бидејќи таан пастата ќе биде подеднакво корисна и за бебето, но и за вас. Консумирајќи го, ќе спречите забрзано расипување на забите и ослабување на коските, односно ќе избегнете недостаток на калциум.

Спас за слаб имунитет

На крај, но не и најмалку важно, ќе кажеме колку е добра таан пастата за имунитетот. Бидејќи сусамот е богат со витамини и минерали, многу е корисно да се јаде пропржен или во форма на овој вкусен намаз. На тој начин ќе му дадете на вашето тело потребна количина корисни материи, кои ќе го зајакнат одбранбениот систем на организмот, а со тоа и ќе бидете заштитени од настинки, воспаленија и грип.

Фото: Freepik