По водата од лимон, нов хит е вода од ананас

Водата од ананас е вкусна алтернатива на обичната вода Има многу здравствени придобивки, но и еден недостаток. Ќе ви откриеме зошто е толку здрава и како да ја подготвите

0
181

Поради високата содржина на шеќер, сокот од ананас не е нужен за секојдневна консумација. Меѓутоа, ситуацијата е поинаква со водата од ананас, освежителен пијалак кој има многу позитивни ефекти врз телото. Што e точно вода од ананас? За да ја подготвите, се што треба да направите е да излупите половина ананас, да го исечете на коцки, а потоа да ги ставите тие коцки во бокал. Потоа истурете литар вода и оставете да отстои преку ноќ.

Ако сакате, можете да ги извадите парчињата ананас следното утро и да пиете од водата на празен стомак. Сепак, можете и да ја испиете водата и на крајот да ги изедете коцките од ананас за целосно да ги апсорбирате сите витамини и минерали од овошјето.

Предности на водата од ананас

1. Ја олеснува хидратацијата
Многу возрасни не пијат доволно вода (се препорачува најмалку 1,5 литар дневно). Значи, малку сладост не може да наштети ако ви помага заради тоа полесно да посегнете по чаша вода. Водата од ананас е поздрава алтернатива на овошните сокови, газираните пијалаци и слично. Покрај тоа, водата (со вкус) е од суштинско значење за многу функции во телото.

2. Го зајакнува имунолошкиот систем
Овошјето како ананас обезбедува вредни витамини и затоа е добар за имунолошкиот систем. На пример, 100 грама ананас содржи 47,8 мг витамин Ц (дневните потреби за жени се приближно 95 мг) – и со само околу 55 килокалории. Како што споменавме погоре, би требало да ги изедете парчињата ананас за да ги добиете сите витамини од овошјето.

3. Го намалува воспалението
Ананасот содржи ензим бромелаин, кој ги разложува протеините. Оваа активна состојка дури и се екстрахира од ананас за производство на антиинфламаторни лекови. Бромелаинот го намалува отекувањето на слузницата, го намалува притисокот и ја ублажува болката, заради што често се користи во третманот на синуси.

4. Добар е за варење
Покрај бромелаин, ананасот содржи и други ензими за варење. Неколку голтки вода од ананас, особено помеѓу оброците, можат да го стимулираат варењето и да го прочистат телото: благодарение на ензимот бромелаин, се активира метаболизмот на липидите, се забрзува излачувањето на урината и се намалува задржувањето на водата во ткивото.

Недостаток на водата од ананас

И покрај многуте позитивни ефекти, водата од ананас има еден недостаток: бидејќи овошјето природно содржи многу киселина, прекумерното консумирање може да предизвика киселини или дури и проблеми со варењето кај некои луѓе.

Фото: Unsplash