Моќен мелем за болки во зглобовите

Направете природен препарат со куркума, сол и вода кој може да ви помогне при болки во зглобовите.

0
209

Природните лекови се поздрави и попристапни од оние што ги купуваме и не е лошо да ги користиме дури и кога не сме болни, бидејќи не можат да ни наштетат. Верувале или не, во кујната има намирници што може да ни помогнат да ја отстраниме болката во зглобовите. Овој природен лек лесно може да ги одржува зглобовите во добра состојба, да ја намали болката и во исто време да ги елиминира многуте проблеми што ги придружуваат овие заболувања.

Состојки:

лажичка куркума
лажичка хималајска сол
половина лажичка вода

Приготвување:

Измешајте ги куркумата и солта и на крајот додадете вода. Мешајте додека не добиете кашеста маса. Намачкајте ја на болното место и измијте ја по 20 минути. Ова се прави најмалку два пати на ден додека болката не исчезне.

Фото: Pexels