Кускус: За здраво срце, превенција на тумор, помалку килограми и подобро варење

Најмалите тестенини на светот се моќен здравствен еликсир со импресивен процент на минерали и витамини, вклучувајќи селен, тиамин, ниацин, фолна киселина и манган, кои се поврзани со низа здравствени придобивки, од намалување на ризикот од рак и спречување на вирусни и бактериски инфекции до полесно слабеење, побрзо заздравување на раните и градење на мускулите.

0
254

Кускус, или најмалата тестенина во светот, како што уште се нарекува, се прави со мелење и обликување на семолина – вид на тврда пченица – измешана со вода.

Оваа необична и интересна, но и исклучително хранлива и корисна храна потекнува од Африка, а податоците за неговата употреба датираат од 10 век. Во повеќето северноафрикански земји, кускусот е главна храна, и станува сè пошироко распространет на Блискиот исток и Турција, додека во западните земји, зголемениот интерес за оваа храна се развива само во последните неколку години, благодарение на трендот на свртување кон здрава исхрана. Имено, кускусот делува како моќен здравствен еликсир затоа што неговиот импресивен дел од минерали и витамини, вклучувајќи селен, тиамин, ниацин, фолна киселина и манган, се поврзани со низа здравствени придобивки, од намалување на ризикот од рак и спречување на вирусни и бактериски инфекции до полесно слабеење, побрзо заздравување на раните и градење на мускулите. Покрај тоа што е богат извор на витамини од групата Б и селен, кускусот содржи и железо, бакар, магнезиум, калциум, цинк и фосфор и е исклучително богат со протеини. Во кујната, обично се користи на ист начин како ориз или тестенини, или во комбинација со месо, зеленчук, сосови, рагу и слично, но може да се додаде и во салати, чорби и разни други јадења.

За здраво срце

Една од клучните компоненти на кускусот е селенот, минерал во трага, тешко е да се најде во храната и е неопходен за човечкото тело. Само една порција кускус содржи повеќе од 60 проценти од дневниот препорачан внес на селен, што го прави најбогат извор на селен меѓу храната. Кога станува збор за срцето, селенот делува како моќен антиоксиданс кој спречува таложење на плаки и опасен ЛДЛ холестерол во крвните садови. На овој начин, селенот го штити организмот од опасни болести и состојби како што се атеросклероза, срцев удар или мозочен удар. Покрај тоа, содржи пристојна количина на калиум, кој помага во намалување на крвниот притисок и воспоставување на нормален срцев ритам, со што се спречува развојот на срцеви аритмии и други неправилности во срцето.

Антиканцерогено дејство

Најновите истражувања го поврзаа недостатокот на селен во организмот со зголемениот ризик од рак на простата. Соодветно ниво на селен во организмот има антиметастатско дејство и се смета за добра превентивна мерка против сите видови тумори. Селенот исто така е поврзан со намален ризик од рак на белите дробови и карциногенеза кај пушачите, особено кога се комбинира со витамините Е и Ц.

Антибактериски својства

Антивирусното и антибактериското дејство на кускусот е исто така поврзано со можноста за зајакнување на имунолошкиот систем на телото. Оваа храна може да ни помогне во борбата против херпес вирусот, клетките на ракот и низа други болести и состојби.

Го зајакнува имунолошкиот систем

И оваа придобивка на кускусот може да му се припише на селенот и неговото антиоксидантско дејство што спречува ширење на слободни радикали и токсини во крвотокот и телесните системи. Но, покрај тоа, селенот ја стимулира регенерацијата на витамините Ц и Е, кои се клучни компоненти на природниот систем на одбрана на организмот.

Ја зголемува мускулната маса, ги зацелува раните

Селенот е суштински дел од метаболизмот на протеините и развојот на мускулната маса. Студиите покажале дека недостатокот на селен е една од главните причини за мускулна слабост и пропаѓање на мускулите, како и абнормален замор и слабост на целото тело. Кускусот може да биде многу корисен во периодот на закрепнување по операција бидејќи е богат со протеини, и тие се составен дел од процесот на заздравување на раните, како и метаболизмот на ензимите кои помагаат во заздравувањето на раните.

Помага при слабеење и го подобрува варењето на храната

Кускусот содржи многу малку натриум, холестерол и заситени маснотии, сето тоа е добредојдено во обид да се намали телесната тежина. Покрај тоа, високата содржина на влакна го намалува лачењето на хормонот грелин, што предизвикува чувство на глад. Намалувањето на нивото на овој хормон исто така го намалува ризикот од прејадување. Бидејќи е богат со растителни влакна, кускусот помага при правилно варење на храната и го подобрува здравјето на гастроинтестиналниот систем. Сепак, влакната исто така можат да го намалат ризикот од запек, со што индиректно спречуваат бројни болести, вклучувајќи рак на желудник, дебело црево и ректум.

Оптимална рамнотежа на телесните течности

Кускусот содржи пристојна количина на калиум, што е клучно за регулирање и рамнотежа на течностите во организмот. Билансот на течности во организмот е многу важен за регулирање на крвниот притисок, затоа кускусот помага да се намали ризикот од развој на атеросклероза, срцев удар и мозочен удар.

Оптимална рамнотежа на телесните течности

Кускусот содржи пристојна количина на калиум, што е клучно за регулирање и рамнотежа на течностите во организмот. Билансот на течности во организмот е многу важен за регулирање на крвниот притисок, затоа кускусот помага да се намали ризикот од развој на атеросклероза, срцев и мозочен удар.

Го регулира метаболизмот на организмот

Високата содржина на протеини го прави кускусот идеален за регулирање на метаболизмот на целото тело. Протеините се суштински дел од телото и се наоѓаат во косата, кожата, ноктите, забите, органите, мускулите, коските, природните хемиски материи и ензимите. Кога има недостаток на протеини, многу органски системи во телото можат да престанат да функционираат правилно, што може да има сериозни здравствени последици. Ова е причината зошто кускусот е вредна намирница, особено за веганите и вегетаријанците, за да се компензира загубата на важни извори на протеини, како што се месото и млечните производи.

Традиционална и инстант подготовка

Оригиналниот начин на подготовка на кускус значи дека семолината (гризот), после мелење, лесно се попрскува со вода и брашно, а потоа рачно се формираат топчиња. Топчињата се просејуваат додека не се добие посакуваната големина, по што се готват долго на пареа. Традиционално се парат над тенџере во кое се готви зеленчук или чорби бидејќи така добиваат посебен вкус. Денес, кускусот ретко се подготвува на овој начин, бидејќи производството е поедноставено и на пазарот е достапна инстант верзија на кускус, која се подготвува многу брзо и лесно. Само прелијте со врела супа или вода, покријте и почекајте околу пет минути додека топчињата не набабрат. Потоа треба да се промешаат за да не се залепат и да се зачинат по желба. Инаку, кускусот има благ вкус кој одлично одговара со многу слатки и солени јадења. Може да се подготви како самостојно јадење, гарнир или како салата, и е одличен додаток на супи, чорби и сосови и вредна замена за ориз или тестенини. Во комбинација со суво овошје, ореви, мед, млеко и зачини како ванила или цимет, тој може да биде вистинско задоволство за појадок или вечера.

Фото: Unsplash