Како се меси тесто од спелта

Ако се уште не сте правеле некое печиво од спелта, задолжително пробајте, само следете неколку правила

0
179

Спелта е древна житарка. Сите други сорти пченица што ги знаеме денес потекнуваат од неа. До неодамна, спелтата се сметаше за застарена житарка, но во последниве години е целосно рехабилитирана.

Спелтата содржи калциум, фосфор, магнезиум, железо, селен, манган, калиум, бакар, витамини Б, А, Е, бета каротен, масни киселини, протеини, итн.

Спелтата помага во регулирање и создавање на полови хормони, го подобрува имунолошкиот систем, корисна е за коските, ја зголемува дигестивната функција, го намалува холестеролот и шеќерот во крвта.

Брашното од спелта има многу ниско ниво на глутен. Ова му дава бројни предности во однос на пченичното брашно. Бидејќи глутенот е алерген, ова брашно може безбедно да се користи за каши за бебиња, мали деца и луѓе кои се алергични на глутен. Шансите да добиете алергиска реакција од спелтата се многу мали.

Тестенините направени од ова брашно се погодни и за луѓе кои се на диета. Спелтиното брашно често се користи за правење пица. Пожелно е затоа што не постои ризик да стане тврдо или жилаво.

Особеностите на месењето на тесто со спелтино брашно се присутни како резултат на малата содржина на глутен во зрното. Секој знае дека за тестото добро да се замеси и да нарасне, содржината на глутен мора да биде поголема.

Затоа, кога месите тесто со спелтино брашно, треба да користите свеж квасец (стартер) или сода бикарбона.

Специфичноста на месење на тесто од спелта е во тоа што треба да ја зголемите количината на вода. За разлика од тестото замесено со пченично брашно, спелтиното брашно бара повеќе вода.

Исто така, ова брашно ја апсорбира водата побавно па затоа кога го оставате да нарасне, треба да добро да го навлажните.