Како да направите 28-дневна детоксикација со грозје

Флавоноидите и другите антиоксиданти од грозјето ги намалуваат воспалителните процеси во телото и го зајакнуваат имунитетот, а со тоа штитат од болести.

0
258

Имате акумулирано вишок килограми, од кои не можете да се ослободите?

Дали страдате од постојани главоболки?

Дали имате осип на кожата и алергии или страдате од постојана надуеност?

Сите овие се можни знаци на заситеност на телото со токсини.

Најдоброто нешто што можете да го направите е да направите детоксикација или да го исчистите телото од токсини.

Ако ви е тешко да спроведете целосен пост, обидете се со детоксикација со грозје.

Ова значи дека за одреден временски период треба да јадете само грозје (и да пиете вода).

Јужноафриканката Јохана Бранд, на која ѝ бил дијагностициран рак на желудник во последната фаза, тврди дека токму детоксикацијата со грозје ѝ помогнала да ја елиминира болеста и ѝ донела целосно закрепнување.

Уште еден Африканец го потврдил истото и напишал книга за сопственото искуство. Станува збор за Базил Шеклтон, кој повеќе од 40 години боледувал од паразитска болест билхарзија.

Имал само еден бубрег, а и тој бил во лоша функција. Идејата да се лекува со грозје дошла откако почнал да работи на плантажа со истото овошје.

Од ден на ден јадел само грозје и пиел вода и забележал дека неговата здравствена состојба се подобрува.

За 28 дена, неговото тело било исчистено од токсините и паразитите што му предизвикувале значителна непријатност. Имено, толку време е потребно за да се прочисти крвта.

Базил Шеклтон тврди дека со помош на детоксикација со грозје може да се ослободите од артритис, реума, чиреви, мигрена, зависност од алкохол и ментални тешкотии.

Грозјето исто така може да биде ваш сојузник во борбата против ракот и другите хронични заболувања.

28 дена детоксикација

Оваа детоксикација трае четири недели или 28 дена.

Во овој период, треба да јадете само грозје и да пиете вода.

Би било одлично ако пиете само изворска вода, но ако не сте во можност, филтрираната вода е исто така добар избор.

Започнете го првиот ден на детоксикација со вода и изедете малку грозје непосредно пред крајот на денот.

Во првите денови, јадете мали количини грозје, а потоа постепено зголемете го внесот со цел телото да се прилагоди на поголема количина влакна.

Треба да консумирате 2-3 кг грозје дневно, по можност црвено, и да пиете 2-3 литри вода.

Внимавајте да не пиете вода еден час по консумирањето на грозјето.

За време на детоксикацијата, важно е редовно да се празнат цревата, бидејќи тоа го чисти телото од отпадни производи и отрови.

Добрата вест е дека грозјето е богато со растителни влакна и сок, што значи дека се одлични за стимулирање на цревната перисталтика, така што не треба да се плашите од запек.

Забелешка: оваа детоксикација не се препорачува за луѓе со срцеви заболувања, како и за оние кои страдаат од анемија.

Прекинување на детоксикацијата

По 28 -от ден на детоксикација, можете да консумирате друго овошје и зеленчук, но да ги јадете одделно, односно да не ги комбинирате во еден оброк.

По 5-6 дена, полека воведувајте друга храна.

Придобивки од консумирањето на грозје

Освен што е слатко и сочно, ова медитеранско овошје е исклучително здраво.

Богато е со ресвератрол, кој е еден од најмоќните антиоксиданти. Оваа состојка обезбедува силна заштита на срцето, мозокот и крвните садови.

Флавоноидите и другите антиоксиданти од грозјето ги намалуваат воспалителните процеси во телото и го зајакнуваат имунитетот, а со тоа штитат од болести.

Грозјето, меѓу другото, е богато со калиум, така што го намалува крвниот притисок и железото, благодарение на што ја подобрува крвната слика и циркулацијата.

Внатре во сочните зрна има и супер здрави семки, кои исто така можете да ги јадете бидејќи содржат олигомерни проантоцијанидини кои ги зајакнуваат вашите крвни садови и ја подобруваат циркулацијата. Овие моќни супстанции од грозјето се 20 пати посилни од витаминот Ц и дури 50 пати посилни од витаминот Е.

Знаци за успешна детоксикација

Додека изведувате детоксикација со грозје, вашето тело постепено ослободува токсини, преку кожата, урината, столицата и респираторниот систем.

Како резултат на тоа, може да почувствувате главоболка, мало гадење или вртоглавица, да забележите отоци или непријатен мирис на телото.

Додека вашето тело се чисти, овие симптоми полека ќе исчезнат.

По успешна детоксикација, треба да имате помала тежина, повеќе енергија и подобро расположение, а вашите здравствени проблеми би можеле целосно да исчезнат.

Фото: Unsplash