6 начини да го започнете денот здраво: Додадете ѓумбир

За да го направите првиот оброк вкусен и здрав, додадете ѓумбир. Но не само како чај, можете да го додадете во утринското кафе, или пак во домашните печива и колачи. Кафето со ѓумбир во прав е одличен избор. Испробано 100 пати!

0
225

Ова растение, поточно неговиот корен, е вистински магацин на витамини, антиоксиданти, макро и микроелементи неопходни за нашето тело. Но, ѓумбирот не може да се јаде како независно јадење.

Избравме шест највкусни начини за да ве инспирираме како оваа супер намирница да стане дел од вашиот појадок.

Додадете ѓумбир во кафето

Тандемот кафе и ѓумбир обезбедува моќна заштита од слободните радикали, бидејќи двата производи се исклучително богати со антиоксиданти. За да го направите овој супер напиток, додадете прстофат мелен ѓумбир во кафето или ставете тенко парче свеж корен во шолјата и оставете го да се вари 5 минути. Ѓумбирот ќе му даде извонреден вкус на кафето, ќе ви помогне да го зајакнете и да го „вклучите“ вашето тело по ноќниот сон.

Направете чај од ѓумбир

Утринските пијалоци треба да ви дадат поттик на енергија и доза на витамин Ц. За оние кои не сакаат или се обидуваат да не консумираат кофеин, чајот од ѓумбир е совршено решение. Можете да направите чај од сушен или свеж корен од ѓумбир, да додадете нане, лимон или камилица. Овој напиток е исто така совршен и за навечер, ги смирува нервите и помага во решавање на проблемите со спиењето.

Намачкајте на тост

Ако сте љубител на тост за појадок, направете го вкусен и здрав со џем од ѓумбир. Само запомнете дека џемот содржи многу шеќер. Идеална опција е да го направите сами за да бидете сигурни во неговиот состав.

Додадете го во смуди

За оние кои го започнуваат денот со зелено смуди, препорачуваме да користите ѓумбир како состојка. Може да додадете сок од ѓумбир или сечкан свеж корен (претходно излупен). Ѓумбир, целер, зелено јаболко, нане и банана се одлична комбинација. Овој пијалок ќе ви ги обезбеди сите потребни супстанции и ќе ви даде поттик да работите продуктивно во текот на денот.

Како состојка за гранола

Гранолата е одличен појадок, кој му обезбедува на организмот соодветна доза на бавни јаглени хидрати и дава енергија за половина ден. Ѓумбирот ќе помогне да се направи уште поздраво. Можете да додадете прстофат мелен корен или свежо рендан корен. Доза на антиоксиданти и витамини рано наутро е она што ви треба!

Додадете го во печивата

Ако сакате да го започнете утрото со пециво, имаме опција и за вас. Ѓумбирот е одлична состојка во медењаци, кифлички, кроасани, па дури и во леб. Можете да експериментирате со одлични рецепти. Изберете здраво брашно, додадете ѓумбир и уживајте во вкусни и здрави производи!

Фото: Pixabay