5 практични совети за балансиран оброк и подобра продуктивност во текот на работниот ден

0
132

Современиот начин на живеење донесе нови предизвици во деловниот свет. Работното време вообичаено ги вклучува поголемиот дел од оброците во текот на денот, така што е вистински предизвик да го планирате појадокот, закуските и ручеците во деловната средина, особено ако се обидете да го одржувате менито здраво и балансирано. Деловните луѓе честопати се во брзање, брзаат од еден на друг состанок, додека во меѓувреме се појавуваат непланирани работни обврски со кратки рокови, па многу често се случува оброците да се прескокнат во текот на денот. Иако можеби е најлесно да се прибегне кон закуски и слатки на работа, не треба да заборавите на ризикот што го носи нездравата исхрана.

Органските производи се секогаш добар избор, покрај многуте придобивки во споредба со конвенционалната храна, органското производство на намирници ги зачувува сите витални состојки на храната и има поголема хранлива вредност. Покрај тоа, не содржи хемиски супстанци, пестициди, хемиски ѓубрива, конзерванси или вештачки бои. Идеално за балансиран оброк и потребната доза на енергија, нели?

Иако предизвик е да останете доследни и да воспоставите ритам за време на напорниот ден, сепак постојат практични начини да обезбедите редовни, здрави и квалитетни оброци секој ден. Потребно е само малку труд, желба и јасен план.

Размислете за оброкот навреме

Најдобро е да размислите за вашите оброци еден ден однапред. Без разлика дали имате можност пред работа да подготвите појадок или дури еден ден порано да подготвите ручек  кој би можеле лесно да го понесете на работа. Во случај да не стигнете да приготвите храна, секогаш постои можност да имате претходно купено готово јадење за на работа, што ќе треба само да го загреете. Здравата органска храна сега ви е лесно достапна и може да ви помогне секогаш да имате здрав и квалитетен оброк при рака.

Важно е да се знае дека органската храна е повкусна и посочна од конвенционалната храна, таа ве одржува сити подолго време и на поздрав начин. Бројни органски сосови, масла, зачини и тестенини ќе ја разбудат вашата креативност кога станува збор за подготовка на ручек. Доколку сепак, сакате да прибегнете кон нешто што е веќе подготвено, постојат бројни органски готови јадења. Кога станува збор за појадок, секогаш постои добар избор на комбинации на житарки, јаткасти плодови, суво овошје и слични производи од кои можете да направите вкусна каша. Потребни ви се само неколку минути за подготовка,  со додавање на органско млеко или здрави растителни напитоци.

Здрави закуски меѓу оброците

Закуските не е неопходно да не се здрави. Напротив, можете да изберете слатки и солени закуски кои ќе ја зголемат вашата енергија и ќе ја зголемат вашата продуктивност во текот на денот. Здрави штанглици, барови, чоколади, суво овошје или ореви се идеални закуски за секој ден.

Вообичаен ритам на оброци во текот на денот


Оние кои имаат многу обврски во текот на денот, знаат дека понекогаш е невозможно да се воспостави ритам и секогаш да се јаде во исто време. Сепак, важно е да се знае дека оваа рутина носи бројни придобивки за организмот и дека ова е клучно за самиот метаболизам. Затоа, имајте на ум дека само 10 минути ви се доволни за здрав и квалитетен оброк!

Не заборавајте да пиете многу течности во текот на денот

Сигурно сте слушнале дека веќе доцниме со внесувањето на течности во моментот кога ќе почувствуваме жед. Течноста мора да се зема редовно во текот на денот, барем во количина од 2 литри, како што истакнуваат експертите. Вметнете го ова во вашата дневна рутина и имајте секогаш при рака шише вода, чај, здрав сок или растителен напиток. Во дрогериите на dm можете да најдете широк асортиман на органски овошни сокови кои содржат 100% директно исцеден сок или органски чаеви прилагодени за различни вкусови. Постојат многу можности, но важно е да стекнете навика и да пиете доволно течности во текот на целиот ден.

Вежбајте и обезбедете си доволен сон

Здравата и квалитетна исхрана ќе има уште попозитивни ефекти врз вашето тело доколку ја комплетирате со здрав начин на живот како една целина. Ова значи дека доволно се движите во текот на денот и наоѓате време за кратка прошетка. Покрај тоа, квалитетен сон е нешто што како целина влијае врз нашето секојдневно функционирање, соодветната продуктивност на работното место и секако врз нашето целокупно здравје.

Со големиот избор на органска храна на dmBio, квалитетна исхрана и времето стојат на иста страна, така што повеќе нема потреба да избирате меѓу комбинирање деловни задачи и подготвување здрав оброк. Со повеќе од 300 производи, dmBio е сопствен бренд со најширока понуда на органска храна во нашата земја и ви нуди производи кои ќе го збогатат секој ваш оброк, обезбедувајќи му на вашето тело сè што му е потребно. Овој асортиман на органска храна, кој ќе ви помогне да го збогатите секој оброк со органски закуски, можете да го најдете во сите dm дрогерии во земјата.

Каде може да купите сертифицирана органска храна?

Сопствена трговска марка со најголем асортиман на органски производи во земјава е dmBio, која можете да ја најдете во сите дрогерии на dm. Со речиси 300 производи од органско потекло, dmBio ви овозможува да го збогатите секој оброк со неверојатни природни вкусови, без разлика дали се работи за житарки, јаткасти плодови, тестенини или готови оброци. Доколку мислите дека сега е правото време за стекнување на поздрави навики, вистинско време е да ги пробате производите од асортиманот на dmBio.