5 намирници богати со растителни влакна

Ако се грижите за вашето здравје и се храните здраво, тогаш не смеете од исхраната да ги исклучите намирниците богати со растителни влакна

0
275

Еве пет намирници кои имаат повеќе влакна од јаболката. Патем, јаболкото со средна големина содржи 4,4 грама влакна, а здравствените експерти со право препорачуваат да се консумира барем едно јаболко на ден.

Наут

Чаша наут содржи 16 грама влакна, речиси четири пати повеќе од едно јаболко.

Авокадо

Половина авокадо содржи фантастични 6,75 грама влакна.

Кикирики

Половина шолја кикирики содржи 6,2 грама влакна.

Круши

Ако ви се допаѓа вкусот на освежително овошје, и не ви се јаде јаболко, слободно земете круша. Секоја круша со просечна големина содржи 5,5 грама влакна.

Грав

Белиот грав содржи многу лековити состојки, такашто има 19,1 грама влакна во шолја грав.

Фото: Pexels