Џин со зелен чај и ѓумбир

Од Шпанија доаѓа трендот на комбинирање на џин и чај. Класичните сорти на црн и зелен чај добро се вклопуваат во вкусот на смрека и коријандер. Пробајте ја комбинацијата на џин со зелен чај и ѓумбир, ама почекајте до вечер.

0
178

Џинот е еден од заштитните симболи на Лондон. Познат како типичен англиски пијалак: алкохолот, збогатен со ароми на смрека и многу други состојки, го откриле британските војници во Холандија, а потоа го донеле со нив во Англија, каде што брзо станал популарен.

Барселона, заедно со Лондон и Њујорк, се прослави како вистинска џин метропола. и токму од Шпанија доаѓа трендот на комбинирање на овој пијалак со чај. Класичните сорти на црн и зелен чај го поддржуваат вкусот на смрека и коријандер.

Џинот се состои од неутрален алкохол – кој главно се добива од житарки или меласа – кој потоа се разредува со вода и се ароматизира. Главната состојка се бобинките од смрека, кои му даваат посебна арома. Во повеќето видови џин, коријандерот е уште една важна состојка. Останатите состојки се тајната на секој производител: во производството на џинот може да се користат и до 200 ароми. Меѓу класичните состојки се: ѓумбир, лаванда, кора од лимон и портокал, јаболко, сладунец, морско оревче и анасон. Различни билки, зачини и билни состојки – дајте му на секој џин автентичен профил на вкус.

Рецепт со зелен чај и ѓумбир

Состојки:

60 мл џин

60 мл зелен чај

1 лажичка кафеав шеќер

2 парчиња ѓумбир

1 парче краставица

Кора од еден лимон

Мраз

Приготвување:

Ставете парчиња ѓумбир во висока чаша со шеќер и додадете ги коцките мраз. Истурете ги чајот и џинот, измешајте и додадете парче краставица и кора од лимон.

Дали знаевте?

Комбинацијата на џин и тоник е создадена од медицински причини. Британските војници во Индија консумирале тоник со многу кинин како лек за маларија. За да го направат исклучително горчливиот „лек“ повкусен, тие додавале во него засладен џин.

За Англија и особено за Лондон, џинот прераснал во „течна клетва“ во 18 век. Екстремната потрошувачка на големи количини џин, што бил евтин пијалак за масите, однел илјадници животи. Затоа е воведен закон кој ја зголемил цената за правење на пијалакот и ја регулирал неговата продажба.

Фото: Unsplash