Хељда, мед и ореви: еликсир на здравје за штитната жлезда

Здравствените придобивки од кашата од хељда за организмот се веќе одамна докажани, бидејќи, освен збир од корисни супстанции, таа е исто така и вкусна и универзална ужина за луѓе од било која возраст.

0
445

Штитната жлезда е еден од најранливите органи во нашиот ендокрин систем. На ова влијаат огромен број фактори. За жал, не можеме да сториме ништо со некои од нив. На пример, практично не можеме да ги спречиме штетните ефекти на загадената околина врз нашето здравје. Можеме само да се обидеме да ги ублажиме нејзините последици.
Некои фактори сè уште можат да се контролираат. На пример, високото ниво на стрес во голема мера влијае на здравјето на тироидната жлезда. Обидете се да ги намалите изворите на вознемиреност и стрес во вашиот живот што е можно повеќе.

Зошто е здравјето на тироидната жлезда толку важно за вашето тело?

Факт е дека тироидната жлезда лачи хормони кои се одговорни за регулирање на метаболизмот и растот на клетките во телото.

Така, на пример, честопати се случува многу луѓе да страдаат од прекумерна тежина не затоа што јадат многу, туку затоа што имаат заболена тироидна жлезда. Зошто е така? Тироидната жлезда лачи хормони кои помагаат калориите од храната да се претворат во енергија за живот.

Ако се сомневате во проблем со тироидната жлезда, веднаш консултирајте се со лекар и извршете ги сите потребни проверки и тестови.

Хељда како лек за штитната жлезда

Хељдата има низа единствени карактеристики и хранливи состојки. Богата е со минерали, исто така е извор на железо, цинк и селен. Кашата од хељда содржи многу аминокиселини, особено лизин, треонин и триптофан. Токму овие аминокиселини во комбинација со јод ослободуваат хормони неопходни за здрав метаболизам. Без нив, метаболизмот е нарушен и се појавуваат симптоми како што се ситост, анксиозност, сува кожа и депресија.

Здравствените придобивки од кашата од хељда за организмот се веќе одамна докажани, бидејќи, имајќи таков збир од корисни супстанции, е исто така и вкусна и универзална ужина за луѓе од било која возраст.

Рецептот што сакаме да го споделиме со вас комбинира хељда и неколку други производи кои се неопходни за здравјето на ендокриниот систем.

Состојки:

1 чаша хељда
1 чаша ореви
1 лажица мед
суво грозје и суви кајсии по желба

Приготвување:

Смелете ја (во мелница за кафе или на друг начин) хељдата додека не добиете брашно.
Смелете ги и оревите и помешајте ги сите состојки. Ставете ја теглата со смесата во фрижидер.

Земајте 1 лажица од овој лек три пати на ден пред јадење. Суво грозје и суви кајсии може да се додадат по желба. Тие ќе бидат особено корисни за спречување на болести на кардиоваскуларниот систем.

Благодарение на оваа мешавина, ќе го нормализирате метаболизмот и ќе ја доведете во ред својата фигура. Покрај тоа, медот во рецептот ќе ви помогне да се справите со стресот и да ги зголемите своите перформанси.

Од друга страна, оревите имаат моќни антиинфламаторни својства и исто така можат да го намалат ризикот од рак на дојка.

Фото: Pexels