Урмите се највкусен лек

За жителите на северните земји, ова овошје е, пред сè, егзотичен и вкусен деликатес. Но, во земјите кадешто растат, тие се сметаат за „пустински леб“, па дури и за лек.

0
1095

Урмите го продолжуваат животот. Тие се складиште на јаглени хидрати, а исто така се и пред повеќето овошја во однос на содржината на аминокиселини. Содржат голема количина бакар, калциум, манган, цинк, натриум. Исто така, не заборавајте на содржината на железо, калиум, магнезиум, фосфор, кадмиум и други минерали. Содржат и витамини А, Б и Ц.

Зошто се урмите толку здрави?

Урмите ги зајакнуваат срцето, црниот дроб и бубрезите. Јадете само три урми наутро и ќе се ослободите од проблемите поврзани со болестите на овие органи. Ова овошје се користи за зајакнување на имунитетот и за борба против разни инфекции. Тие се препорачуваат за луѓе со висок крвен притисок кои страдаат од респираторни заболувања. Урмите помагаат во борбата против ракот. Научниците докажале дека сувите урми ја зголемуваат ефикасноста на мозокот за 5 пати! За мажите, ова овошје е исто така многу корисно, може да ја зголеми потенцијата.

Лекарите препорачуваат јадење урми и за време на бременоста и доењето. Консумирањето на ова овошје го стимулира производството на млеко во женското тело. Исто така, го збогатуваат мајчиното млеко со витамини.

Урмите содржат многу фруктоза, гликоза и холестерол. Но, некои експерти сè уште не препорачуваат употреба на урми за пациенти со дијабетес мелитус и дигестивни проблеми, па затоа е подобро да се консултирате со вашиот лекар. Исто така, не се препорачува истовремено консумирање јаглени хидрати и кисела храна. На пример, не јадете грејпфрут или лимон со урми.

Оние кои се на диета мора да знаат дека 100 грама урми содржат околу 300 kcal. Но, има и плус – тие брзо го задоволуваат гладот.

Урмите се вистинско складиште на витамини и минерали. Консумирајте неколку на ден, ако немате контраиндикации и ќе се чувствувате одлично.

Фото: Pexels