Урда со мед: знаете ли зошто е оваа комбинација толку корисна?

Нутриционистите препорачуваат употреба на свежо сирење и мед за да се подобри варењето и да се засити организмот со корисни материи - протеини, есенцијални аминокиселини, витамини. Овој десерт ги содржи сите потребни супстанции за зајакнување на имунитетот.

0
1122

На прво место во правилната исхрана се намирници што поминале низ минимален термички третман. Во оваа форма, тие ја задржуваат својата хранлива вредност и витаминскиот состав. И комбинацијата на урда со мед се смета за многу успешна, таквата комбинација на производи се препорачува за употреба во случај на слабеење на телото и диететска исхрана. А во пролет и во есен, овој деликатес треба да биде на секоја маса!

Нутриционистите препорачуваат употреба на свежо сирење и мед за да се подобри варењето и да се засити организмот со корисни материи – протеини, есенцијални аминокиселини, витамини. Овој десерт ги содржи сите потребни супстанции за зајакнување на имунитетот.

Благодетите на медот и свежото сирење

Придобивките од свежото сирење со мед се видливи со голо око. Свежото сирење е богато со протеини, калциум и лактобацили, кои ја подобруваат работата на цревата. А медот е колосален мултивитамински комплекс! Покрај тоа, тој е природен, без синтетички бои и конзерванси.
Протеините кои се наоѓаат во свежото сирење, во смисла на хранлива вредност, не се инфериорни во однос на протеините што се наоѓаат во јајцата, месото, живината и рибата.
Оваа храна можете и треба да ја јадете заедно. Дури и додека сте на диета, не треба да се плашите од медот поради високата содржина на калории, главно е да не го злоупотребувате. Не се одрекувајте од таков здрав производ, освен ако не сте алергични на пчелни производи.
Медот содржи специјални ензими кои придонесуваат за правилно разградување на мастите. Кога губите килограми, можете да користите урда со малку маснотии (со помалку калории). Покрај тоа што е малку калоричен, тој е богат и со калциум, фосфор, магнезиум, витамини А, Б, Е и лесно сварливи протеини.

Рецептот за свежо сирење со мед е многу едноставен.

За една порција, 250 гр урда и 1 лажица мед. Ако немате здравствени проблеми, можете да јадете не повеќе од 400 гр сирење и 3 лажици мед за еден ден (но не наеднаш).
Не е важно во кое време од денот се јаде ова јадење. Ако можете секој ден – одлично! Ако не се прејадете, комбинацијата на свежо сирење со мед не претставува никаква опасност.
Изедената порција со овие намирници се апсорбира во стомакот за 20 минути. Во овој случај, не се погодени ниту црниот дроб ниту панкреасот. Затоа, сирењето со мед се препорачува во случај на слабеење на системот за имунитет и по болест.
Можете да јадете сирење со мед дури и за појадок, дури и за вечера пред спиење. Во вториот случај, оброкот треба да се земе 2 часа пред спиење.
Покрај фактот дека медот ја надополнува резервата на витамини и го подобрува функционирањето на дигестивниот тракт, овој производ има антистресни својства. Ако се јаде навечер, го смирува нервниот систем, лечи несоница и го подобрува спиењето.
Овој здрав оброк ја обновува цревната микрофлора и го нормализира метаболизмот. За да го искористите максимумот, јадете го ова јадење без чај, кафе или сок. Може да пиете каква било течност 30 минути после јадењето.
Ако немате цел да изгубите тежина, можете да додадете малку зрнесто овошје и јаткасти плодови во порцијата со сирење и мед.