Ставете цимет во кафе, тоа ќе ви се исплати повеќекратно!

Најдобро е да го пиете наутро додавајќи го во утринското кафе.

0
798

Циметот е ефтин и има убав, сладок вкус. Постојат многу причини зошто треба да го консумирате секојдневно.

Најдобро е да го пиете наутро додавајќи го во утринското кафе.

1. Го зајакнува имунитетот

Доволно е да додадете четвртина лажичка цимет во топлото кафе и вашето тело ќе може да се бори против вирусите и бактериите.

2. Го стимулира мозокот

Циметот ја подобрува меморијата, ве буди и ја зајакнува концентрацијата.

3. Го намалува нивото на шеќер во крвта и нивото на холестерол

Редовната употреба на цимет може да ве заштити од дијабетес и холестерол. Потребни се само 6 грама на ден.

4. Ја намалува менструалната болка

Затоа, жените кои имаат болна менструација, треба да додадат цимет во храната што ја јадат храна и во напитоците што ги пијат.

5. Ја подобрува циркулацијата и ги зголемува нивоата на енергија

Топол пијалок, како кафе, со четвртина лажичка цимет ќе ја врати енергијата и ќе ја стимулира циркулацијата. Оваа комбинација е особено корисна за луѓето кои секогаш имаат ладни стапала и раце.

Циметот оди со кафе, капучино, турско или инстант кафе, дури и во чоколадно млеко или во чај.

Фото: Pexels