Сок од магдонос: За лекување на проширени вени, хемороиди, штитна жлезда ..

Магдоносот, како и неговиот сок, содржи антиоксиданти, што ги објаснува неговите антиканцерогени својства. Сокот од магдонос е особено корисен за пушачите, добар е за чистење на крвните садови, ја подобрува нивната општа состојба, ја зголемува еластичноста на крвните садови и спречува тромбоза.

0
595
smudi Freepik

Магдоносот е градинарска билка која се употребува во кулинарството. Но освен за готвење, магдоносот се користи и како лековита билка.

Во споредба со другите сокови од зеленчук, сокот од магдонос има најголема биолошка активност. Ова значи дека кога го користите овој сок треба да се држите до мали дози, кои не треба да надминуваат доза од 50 гр. Можете да комбинирате сок од магдонос со сокови од други билки и зеленчуци, како што се целер, зелена салата, моркови и спанаќ.

Свежо подготвен сок од магдонос е во состојба да ја нормализира активноста на надбубрежните и на тироидната жлезда. Уникатниот хемиски состав на ваквиот сок е ефикасен при дисфункција на генитоуринарниот систем.

Сокот е добар за чистење на крвните садови, ја подобрува нивната општа состојба, ја зголемува еластичноста на крвните садови и спречува тромбоза.

Магдоносот, како и неговиот сок, содржи антиоксиданти, што ги објаснува антиканцерогените својства на растението: го отстранува воспалението и ги отстранува токсичните материи. Сокот од магдонос е особено корисен за пушачите.

За нарушувања на циклусот и болна менструација, се користи сок од магдонос и цвекло, во еднакви размери. Смесата може да се надополни со 1 дел сок од морков. За да постигнете поголем ефект за време на лекувањето, треба да заборавите на шеќерот, јаглехидратите, месото и скробот.

Терапевтскиот ефект на сокот од магдонос е познат кај бубрежни грчеви, дебелина, воспалителни процеси на простатата, надуеност, хипертензија, циститис и едем како резултат на нарушена срцева функција.

Сокот од магдонос се користи во комбинација со други сокови од зеленчук за третман на проширени вени, атеросклероза, хемороиди, глувост и други болести на слушните органи.

Фото: Freepik