Сладолед за појадок?

...А потоа и за десерт...

0
119
Станува збор за брз сладолед од блендер, комбинација од банани и се што ќе ви се најде при рака.

 

Состојки:

4 банани

2 лажици мед

120 мл млеко (од бадем, ориз, кокос или соја)

1 лажица инстант кафе

прстофат сол

30 г какао

60 г кокосов или бадемов путер

Приготвување:

Изблендирајте ги сите состојки во кремава смеса. Префрлете ги во сад кој потоа можете да го ставите во замрзнувач и оставете го таму преку ноќ. Извадете го од замрзнувач 10 минути пред послужување.

Фото: Pixabey