Седум намирници за природно чистење на црниот дроб – јадете ги што е можно почесто

Покрај поголема консумација на храна чии состојки помагаат во елиминирање на токсините, за чистење на црниот дроб е потребно да се намали и консумацијата на алкохол и тутун.

0
872

Црниот дроб, заедно со жолчното кесе, игра исклучително важна улога во здравјето. Не само што учествува во дигестивните функции, туку и во виталните процеси како што се производство на хормони и складирање на некои хранливи материи. Спаѓа во групата на органи за излачување со оглед на тоа што ја филтрира крвта за да ги отстрани токсините што се акумулираат во неа. Ова го олеснува уништувањето на некои видови вируси и бактерии, со што се спречува развојот на некои хронични болести кои влијаат на квалитетот на животот. Проблемот настанува кога црниот дроб почнува да има потешкотии во извршувањето на својата функција или поради некоја болест или поради лоши навики што доведуваат до прекумерно таложење на отпадни производи. Затоа, многу е важно да ги подобрите вашите прехранбени навики и да го зголемите внесувањето на оние намирници чиј природен состав го зајакнува црниот дроб и ја стимулира неговата работа. Еве ги седумте најдобри намирници за црниот дроб кои дефинитивно треба да ги вклучите во вашето мени.

1. Брокула

Се смета за еден од најздравите видови зелен зеленчук воопшто, и е идеален избор за природно чистење на црниот дроб. Содржи моќни антиоксиданти поврзани со намалување на ризикот од развој на тумори и отстранување на токсични материи акумулирани во телото. Големата содржина на растителни влакна во брокулата го подобрува процесот на варење, а со тоа ги регулира и нивоата на холестерол. Содржи витамин Е, нутриент растворлив во масти, кој има антиоксидантно дејство и го штити црниот дроб од предвремено пропаѓање и оштетување.

2. Суво овошје

Сувото овошје содржи хранливи материи како што се аминокиселината Л-аргинин, чии ефекти врз организмот го намалуваат нивото на токсичност во црниот дроб. Кога на ова ќе се додадат омега 3 влакна и масни киселини, сувото овошје е одлично решение за поттикнување на чистење на црниот дроб. Потрошувачката на суво овошје во минимални дози го одржува стабилното ниво на холестерол и го поттикнува распаѓањето на мастите.

3. Јаболка

Јаболката се супер намирница што не треба да изостанува од менито. Нивните лековити својства се познати уште од дамнина и се многубројни, а меѓу нив е и можноста за чистење на црниот дроб и подобрување на работата на жолчното кесе. Богати се со пектин растворливи влакна и поттикнуваат чистење на дигестивниот систем со отстранување на токсините акумулирани во дебелото црево и црниот дроб. консумирањето на јаболка го намалува нивото на лош холестерол, а со тоа го намалува и прекумерното оптоварување на црниот дроб, кој инаку треба да ја метаболизира таа маснотија. Јаболката, исто така, содржат јаболкова киселина, природна хранлива состојка која го олеснува елиминирањето на канцерогените соединенија и токсините што остануваат во крвта.

4. Агруми

Сите видови агруми содржат есенцијални масла и витамини со антиоксидативно дејство кои го стимулираат природното чистење на црниот дроб и го намалуваат неговото воспаление. Големата содржина на витамин Ц го зголемува имунолошкиот одговор на организмот и спречува развој на инфекции и сериозни болести. Исто така ја подобрува и синтезата на токсични материјали и го поттикнува нивното излачување преку процесите на варење.

5. Авокадо

Авокадото е едно од плодовите најбогати со хранливи материи кои го зајакнуваат здравјето и го чистат црниот дроб. Се издвојува по својата содржина на есенцијални аминокиселини, влакна и антиоксиданти и е идеална храна за отстранување на токсините акумулирани во организмот. Исто така, содржи глутатион, антиоксиданс потребен на црниот дроб за да може да се бори против надворешните агенси и насобраните токсини. Високата концентрација на омега 3 масни киселини во авокадото го олеснува намалувањето на нивото на лошиот холестерол и игра важна улога во регулирањето на воспалителните процеси.

6. Маслиново масло

Маслиновото масло е една од најздравите масти што можете да ја вклучите во вашата исхрана за да го заштитите здравјето на црниот дроб. Содржи антиоксидантни и антиинфламаторни супстанции и соединенија кои поттикнуваат чистење на крвта и отстранување на токсините од телото. Масните киселини што ги содржат го одржуваат нивото на лош холестерол под контрола и го подобруваат здравјето на крвните садови, со што се намалува ризикот од срцев удар. Содржината на витамин Е и аминокиселини создава заштитна бариера против слободните радикали и го намалува ризикот од развој на тумори и хронични инфекции.

7. Домати

Доматите содржат ликопен и есенцијални аминокиселини кои, откако ќе се апсорбираат од телото, ја поттикнуваат функцијата на црниот дроб и оптималното отстранување на отпадните материи од црниот дроб. Тие исто така содржат глутатион, моќно соединение кое им дава на доматите детоксикациони својства кои ја подобруваат функцијата на црниот дроб. Исто така содржат и флавоноиди и бета-каротин, антиоксидантни супстанции кои ја подобруваат циркулацијата и штитат од слободните радикали.

И на крајот, за да се зачува здравјето на црниот дроб и да се забрза отстранувањето на отпадните материи од организмот, освен зголемување на  внесувањето на овие намирници и за зајакнување на нивниот ефект,  со избегнувајте ги лошите навики, како што се консумирање алкохол и никотин.

Фото: Pexels