Природни лекови за хеликобактер пилори

Дури 7 од 9 лица кои земале никулци од брокула два пати на ден, во текот на седум дена, добиле негативен резултат – немало антиген на хеликобактер пилори во нивната столица. Шест лица добиле негативен резултат и по 35 дена.

0
2176

Хеликобактер пилори (H. pylori) е бактерија што живее на ѕидовите на желудникот кај дури 70% од светската популација. Оваа бактерија можете да ја имате дури и без да знаете дека е таму бидејќи во многу случаи не создава никакви проблеми.

Но, кога ќе предизвика инфекција, тогаш се јавуваат симптоми како подригнување, надуеност, лош здив и дијареја.

Бидејќи го зголемува ризикот од рак на желудник за дури 6 пати, и може да доведе до чиреви во хранопроводот или тенкото црево, многу е важно да се открие и да се отстрани навреме.

H. pylori лесно се пренесува – може да се добие преку прибор и средства за хигиена што ги користи заразено лице.

Можете исто така да го добиете со консумирање на контаминирана храна и вода или преку домашни миленици.

Симптоми кои можат да укажуваат на H. pylori:

надуеност

подригнување

гадење

стомачна непријатност

повраќање

замор и киселини

дијареја

лош здив

анемија

Иако конвенционалното лекување – со употреба на два вида антибиотици и блокатори – може да го намали бројот на овие бактерии, ретко се случува H. pylori да се искорени на овој начин целосно.

Покрај нарушувањето на рамнотежата на цревната микрофлора, оваа бактерија може да развие и отпорност на нив, во тој случај станува уште поагресивна и поопасна.

За среќа, постојат подеднакво ефикасни природни лекови кои не носат никакви штетни ефекти, а некои веќе ги имате во вашата кујна.

5 природни решенија за хеликобактер пилори

1. Никулци од брокула

Никулците од брокула се одлично решение. Тие се богати со сулфорафан, кој, според истражувањата, може да помогне при повеќе од 150 видови на болести.

Ефикасноста на овие микроби кај хеликобактер пилори е потврдена со студии.

Дури 7 од 9 лица кои земале никулци од брокула два пати на ден, во текот на седум дена, добиле негативен резултат – немало антиген на хеликобактер пилори во нивната столица.

Шест лица добиле негативен резултат и по 35 дена.

2. Црн ким

Без причина не се вели дека црниот ким „лекува сè освен смртта“.

Освен за слаб имунитет и алергии, црниот ким е исто така одличен лек за проблеми предизвикани од Х. пилори.

Една студија спроведена во 2012 година покажала дека земањето 2 грама црн ким на ден во комбинација со блокатор на лачење на желудочна киселина е поефикасно во борбата против Х. пилори отколку примената тројна конвенционална терапија.

Црниот ким исто така ја намалува желудочната киселина и има заштитен ефект врз желудникот.

3. Пробиотици

Пробиотиците се многу важни затоа што помагаат во одржување на рамнотежата и здравјето на цревната микрофлора.

И додека антибиотиците, заедно со лошите бактерии, ги уништуваат добрите, пробиотиците го зголемуваат бројот на добри бактерии, кои се основа на здравјето и добриот имунитет.

Постојат одредени соеви на пробиотски бактерии кои најдобро го уништуваат Х. пилори.

Во студиите најчесто се споменуваат Lactobacillus fermentum, Lactobacillus casei и Lactobacillus brevis.

Пробиотиците се исто така важни затоа што го намалуваат растот и размножувањето на штетните габи.

4. Лук

Ако редовно консумирате лук, навистина не ви требаат антибиотици.

Покрај тоа што има силни антибактериски својства, овој зеленчук има и антиинфламаторно и антиканцерогено дејство.

Консумирајќи и варен и суров лук, можете да го елиминирате досадниот Х. пилори.

Студија од 2016 година покажала дека луѓето кои консумирале 2 чешниња лук секој ден за ручек и вечера постигнале значително намалување на Х. пилори.

5. Зелен чај

Без разлика дали го пиете топол или ладен, зелениот чај ќе го инхибира или запре растот и размножувањето на бактериите Х. пилори.

Се покажа дека зелениот чај не само што го елиминира Х. пилори, туку и го спречува.

Ова значи дека со редовно консумирање на овој чај, можете да спречите Х. пилори воопшто да се појави и да остане во стомакот.

Катехините (поточно епигалокатехин галат) од зелениот чај се особено ефикасни против желудочните бактерии.

Дополнителни совети

Збогатете го вашето мени:

пробиотски јогурт и кефир

омега-3 масни киселини (лен и чиа семе)

мед и прополис

бобинки

зеленчук со зелени лисја и карфиол, брокула …

здрави зачини со силно антибактериско дејство (ѓумбир, куркума, цимет, мајчина душица, оригано)

Фото: Pixabay