Природен лек од две состојки кој ќе ги елиминира болките во коските и зглобовите

Оваа комбинација од ловорови ливчиња и мед помага при болки во зглобовите бидејќи го отстранува вишокот сол од телото.

0
501

Ловоровиот лист му помага на нашето тело да ги надокнади елементите што ни недостасуваат. Комбинацијата на мед и ловоров лист само ги подобрува неговите лековити својства бидејќи медот е богат со корисни витамини и микроелементи.
Оваа комбинација помага при болки во зглобовите бидејќи го отстранува вишокот сол од телото.

Како да го направите овој народен лек?

Користете едно пакување ловоров лист и три лажици мед. Прво, истурете го ловоровиот лист во сад, а потоа додадете околу еден и пол литри вода и држете го дваесет до триесет минути. Гответе го ловоровиот лист на рингла оставајќи ја водата да се загрее, а потоа да врие пет минути. Потоа тргнете го од ринглата.
Изладете го добиениот чај околу четириесет минути на собна температура. Извадете ги лисјата од чајот и додадете три лажици мед. Пијте една третина шолја чај со мед секој ден во текот на пет дена. Потоа направете пауза од околу три недели.

Фото: Pixabay