Примена и дозирање на куркума кај разни тегоби

За сите оние кои сакаат да ја зголемат виталноста, да го заштитат дигестивниот систем и генерално, да го подобрат здравјето на своето тело, препорачаната дневна доза е 500 мг куркумин. Но, за некои посериозни воспалителни и хронични заболувања, количината на оваа активна супстанција од куркумата значително се зголемува.

0
277

Дали сте свесни дека куркумата е исклучително лековита, благодарение на нејзината активна состојка куркумин?

Но, секогаш кога нешто ве боли, без разлика дали е нешто акутно или хронично, никогаш не знаете колкава доза од овој зачин треба да пиете?

Бројни научни студии покажаа дека куркуминоидите, како и гореспоменатиот куркумин, имаат позитивен ефект врз голем број воспалителни и хронични заболувања.

За сите оние кои сакаат да ја зголемат виталноста, да го заштитат дигестивниот систем и генерално, да го подобрат здравјето на своето тело, препорачаната дневна доза е 500 мг куркумин. Но, за некои посериозни воспалителни и хронични заболувања, количината на оваа активна супстанција од куркумата значително се зголемува.

Ако земате куркума во прав, имајте на ум дека една лажичка содржи околу 200 мг куркумин.

Откријте колку куркума или куркумин треба да земате за одредени заболувања и тегоби.

Дозирање куркума (куркумин) за разни заболувања

1. За ублажување на ПМС

Ако страдате од предменструален синдром, можете да земате 100 мг куркумин два пати на ден.

Треба да започнете со земање на дозата приближно седум дена пред менструалниот циклус, да продолжите во текот на вашиот циклус и три дена по завршувањето на менструацијата.

Се препорачува куркумин да се зема три месеци, а потоа да се паузира.

2. За да се намали непријатноста од артритис

Истражувањата покажаа дека куркуминот помага против болки во колената и има ефект сличен на ибупрофен.

Ако имате остеоартритис, може да земете 400-600 мг куркумин три пати на ден или 0,5-3 гр прав од корен од куркума.

Кај ревматоиден артритис, препорачаната доза на куркумин е 500 mg два пати на ден.

3. Како помош при алергиски ринитис

Ако страдате од непријатен алергиски ринитис, земајте 500 мг куркумин дневно во текот на два месеци.

4. Кај заболување на црниот дроб

Ако имате проблеми со црниот дроб, кои не се резултат на прекумерно внесување алкохол, треба да земате 500 мг куркумин дневно во период од осум недели.

5. Како помош при депресија

Исто така, познато е дека куркумата помага да се ублажат симптомите на депресија. Се препорачува да се земаат околу 500 мг куркумин двапати дневно.

6. За ублажување на улцерозен колитис

За оваа воспалителна болест на дебелото црево, се препорачува да се земаат 3 g куркумин дневно во период од еден месец, а потоа продолжете со 1 – 1,5 g дневно во следните два месеци.

Друга опција е да земате 2 g куркумин дневно во период од шест месеци.

За да помогнете при улцерозен колитис, можете да ја користите и оваа терапија: земајте 140 мг екстракт од куркума измешани со 20 мл вода секој ден во период од осум недели.

7. Како помош при висок крвен притисок

Ако сакате да го намалите крвниот притисок, се препорачува да земате 400-600 мг куркумин во прав три пати на ден или 30-90 капки екстракт од куркума дневно.

8. За ублажување на иритацијата на кожата

За овој проблем, препорачаната дневна доза е 500 мг куркумин три пати на ден во текот на два месеци.

Како е најдобро да земате куркума

Може да земете куркума во прав, таблети, капсули или како екстракт (тинктура).

Бидејќи куркумата има слаба апсорпција во телото, во некои производи се комбинира со црн пипер.

Познато е дека пиперинот од црниот пипер значително ја зголемува апсорпцијата или расположивоста на куркуминот.

Куркума во прав е пожелно да се зема со оброк кој содржи некои здрави маснотии, како што е кокосовото масло.

Куркумата е растворлива во масло, така што нејзината апсорпција е многу подобра благодарение на маснотиите.

Забелешка

Максималната доза на куркумин, која не треба да ја надминувате, е 2000 мг на ден.

Симптоми на предозирање со куркумин се гадење, дијареа, прекумерни контракции на жолчното кесе.

Бидејќи куркумата и куркуминот природно ја разредуваат крвта, не треба да ги комбинирате со разредувачи на крв.

Куркумин + здрава исхрана = оптимално здравје

Само земањето куркума или куркумин нема да направи чуда за вашето здравје ако не ја промените вашата исхрана и начин на живот.

Елиминирајте ги индустриски рафинираните производи и консумирајте повеќе житарки, здрави масла, семиња, свежо овошје и зеленчук.

Со комбинирање на здрава храна и куркума / куркумин, можете брзо да го вратите оптималното здравје.

Фото: Unsplash