Почина Силвија Вајнсток, кралицата на тортите

Позната по своите екстравагантни свадбени торти, „кралицатаа на тортите“, Силвија Вајнсток беше една од најбараните пекари во светот.

0
405

Мајкл Даглас и Кетрин Зета-Џонс. Опра. Марта Стјуарт. Мараја Кери. Сите биле клиенти на Силвија Вајнсток, еврејска дизајнерка на торти која има скромни корени во Бруклин, започнала со луксузен бизнис со печење колачи на 50-годишна возраст и станала позната низ целиот свет како „Кралица на колачите“.

Една од нејзините екстравагантни торти била и онаа за свадбата на Мајкл Даглас и Кетрин Зета-Џонс која чинела 7 илјади долари. Раскошната торта за холивудскиот пар била направен со ванила и путер крем, висока шест метри и украсена со цветови. Била толку голема што морало да се отстранат две од нејзините нивоа за да може да помине низ вратата.

Вајнсток починала во понеделникот на 22 ноември на 91-годишна возраст, според списанието People. Претставник изјавил за публикацијата дека познатата дизајнерка починала „мирно во нејзиниот дом во Трибека, опкружена со љубовта на нејзиното семејство“.

Вајнсток беше заслужна за револуција во индустријата за свадбени торти, инсистирајќи на тоа колачите да имаат исто толку добар вкус како што изгледаат. Иако правела торти во различни форми како автомобил Бентли или Масада („преполни со јадлива реплика на соленото Мртво Море во основата“, според Тајмс оф Израел), Вајнсток стана најпозната по нејзините реалистични цветни дизајни.

„Она што ја направи нејзината работа толку посебна е нејзиното неверојатно внимание на деталите“, се вели во некрологот објавен во People. „Таа научи да ги создава своите препознатливи цвеќиња со деконструкција на вистински цветови, ливче по ливче, внимателно претворајќи ги со рака во шеќерно тесто“.

Тоа е извонредно патување за некој на чија еврејска венчавка имало торта со мед купена во продавница.

„Бевме сиромашни, студенти на факултет“, изјавила Вајнсток за Њујорк Тајмс во 2019 година за нејзината венчавка во 1949 година со Бен Вајнсток. „Се венчавме во еврејска семинарија во Менхетен пред 20 луѓе“, мислејќи на Еврејската теолошка семинарија. Двојката била во брак 69 години; Бен, адвокат, починал во 2018 година на 93-годишна возраст.

Долги години, Вајнсток, која пораснала во семејство што таа го опишала како културно еврејско семејство, работела како учителка во основно училиште и домаќинка, одгледувајќи три ќерки во Масапеква, на Лонг Ајленд во Њујорк. Откако го преживеала ракот на дојката, таа почнала професионално да пече, откако ги усовршила своите вештини за печење колачи за време на семејните скијачки патувања на планината Хантер. (Според People, „додека Бен скијал, Вајнсток останувала и печела, тестирајќи ги нејзините рецепти за француските готвачи кои работеле на планината“.)

За време на нејзиното лекување и закрепнување – и со пораснати деца – Вајнсток и Бен се преселиле на Менхетен. Со охрабрување од познатиот готвач Вилијам Голдберг, Вајнсток ги лансирала Sylvia Weinstock Cakes во 1980 година; Бен ја продал својата адвокатска пракса за да ги поддржи нејзините напори. До 2018 година, Вајнсток управувала со продавница на Church Street во Трибека.

„Едниот кат се користеше за поздравување на луѓето и како место каде се правеа цвеќињата“, изјавила таа за Тајмс. „Структурата за печење, глазурата и тортите се правеа на третиот кат. Лифтот ги носеше колачите во подрумот, кој го претворивме во фрижидер. Живеев на четвртиот и петтиот кат“.

Со нејзината куса бела коса и преголеми тркалезни очила, Вајнсток – која беше претставена во безброј лајфстајл списанија – повремено ја мешаа со друга постара икона на еврејскиот стил: текстилната дизајнерка Ирис Апфел (100). („Луѓето ме мешаа со неа, но јас сум помлада!“ се нашалила Вајнсток за Тајмс оф Израел.)