Постојано сакате да грицкате нешто? Грицкајте ф’стаци!

Иако не се толку популарни како на пример, бадемите, ф’стаците се вистинска ризница на здравје со многу малку калории, па со нив можете и да изгубите тежина, но исто така ќе го намалите и ризикот од срцев и мозочен удар

0
549

Ф’стаците честопати се засенети од други, попопуларни јаткасти плодови, како што се бадемите. Сепак, ова е голема штета затоа што ф’стаците се вистинска ризница на здравјето со многу малку калории!

Овие плодови се многу здрави и одличен извор на добри масти, влакна и протеини, како и разни витамини и минерали, така што грицкањето на јаткасти плодови е секогаш добра опција.

Исто така, вреди да се спомене дека разни студии покажуваат дека конзумирањето на јаткасти плодови може да ве заштити од срцеви заболувања и висок крвен притисок, како и дијабетес тип 2. Исто така, ќе ви помогне да ја одржите вашата идеална телесна тежина.

Но, за некои од нив се зборува повеќе и се попопуларни од другите, а ова се однесува особено на бадемите кои се конзумираат многу во последно време, благодарение на сè попопуларното млеко од бадеми, кое особено го ценат оние кои се чувствителни на лактоза. Да ги спомнеме и кикириките, кои им се омилени на многумина, иако, технички, припаѓаат на семејството на гравот и не сите нутриционисти ги препорачуваат.

Но, што е со често заборавените ф’стаци?

Иако можеби не се толку трендовски како бадемите, ф’стаците се многу добри за вас.

Нутритивна вредност на 50 нелупени ф’стаци (според базата на податоци за исхрана на USDA):

– калории: 159

– маснотии: 12,8 грама

– протеини: 5,72 грама

– Јаглехидрати: 7,7 грама

– влакна: 3 грама

– шеќер: 2 грама

Според нутриционистот Соња Ангелон, ф’стаците се одличен извор на растителни влакна, протеини и минерали како магнезиум и бакар, проследени со витамин Е, фолна киселина и растителни стероли, познати по тоа што го намалуваат лошиот холестерол. Тие исто така се одличен извор на мононезаситена масти.

Ова се неколку најважни здравствени придобивки од ф’стаците:

Тие се одличен извор на растителни влакна

Влакната се важни за различни аспекти на здравјето, како што е правилно функционирање на дигестивниот систем и одржување на идеална телесна тежина. Ф’стаците се идеални за оние кои сакаат да изгубат килограми. Се разбира, ако ги јадете во ограничени количини.

Тие имаат помалку калории од повеќето јаткасти плодови

Бидејќи јаткастите плодови се генерално богати со калории, треба да се посвети посебно внимание на ф’стаците кои содржат само 159 калории за приближно 50 зрна од ф’стаци.

Тие се полни со антиоксиданти

Поради нивната единствена виолетова и зелена боја, ф’стаците имаат позначајно антиоксидантно и антиинфламаторно влијание од другите јаткасти плодови.

Боите во ф’стаците доаѓаат од елементот лутеин (поврзан со бета-каротин и витамин А) и антоцијанин. Вториот генерално, не се наоѓа во другите јаткасти плодови.

Ф’стаците можат да ви помогнат да спиете подобро

Ова е изненадувачка предност на ф’стаците. Поради мелатонинот што го содржат – тоа е хормон кој ги регулира будењето и циклусите на спиење.

Здравите маснотии во ф’стаците се многу добри за вашето долгорочно здравје

Благодарение на здравите масти, ф’стаците се здрави на долг рок. Експертите веруваат дека ф’стаците го држат под контрола т.н. лош холестерол и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар. Покрај тоа, масните киселини содржани во ф’стаците се одлични за добра функција на мозокот и го забавуваат когнитивниот пад.

Фото: Pixabey