Посни полнети пиперки со кои сосема ќе заборавите на оние со месо

Ако се обидувате да не јадете месо или постите, ќе видите дека има толку многу вкусни рецепти што сосема ќе заборавите на омилените јадења со месо. На пример, ако имате замрзнати ајварки, крајно време е да ги потрошите

0
1243

Состојки:

Пиперки, толку колку што ви требаат

ориз

300 г свежи шампињони

300 г ориз

1 кромид

сол, црн пипер

300 мл сос од домати

Приготвување:

Пропржете го кромидот, па додадете ги сечканите шампињони и на крајот додадете го оризот и зачинете. Оставете ја смесата малку да се олади, па наполнете ги пиперките и наредете ги во тепсија. прелијте ги со сос од домати и малку вода и ставете ги да се печат околу 1 час.