Портокалот содржи најмногу антиканцерогени супстанции

Редовното консумирање портокали ги преполовува шансите за заболување од рак на панкреасот и штити од рак на желудник и дебело црево.

0
357

Цитрусите содржат многу антиоксиданти наречени флаванони. Кога луѓето јадат масна храна, маснотиите се акумулираат во нивното тело, а масните клетки произведуваат прекумерни видови на реактивен кислород, што ги оштетува клетките во процесот наречен оксидативен стрес.

Оксидативниот стрес во комбинација со воспаление кај лицата со вишок на телесна тежина го зголемува ризикот од развој на срцеви заболувања, заболување на црниот дроб и дијабетес. Меѓутоа, со истражувањето не е откриено дека флаваноните доведуваат до слабеење. Сепак, агрумите го прават телото поздраво, го намалуваат оксидативниот стрес, оштетувањето на црниот дроб и ги намалуваат ризиците од други болести поврзани со дебелината.

Состав и лековити својства на портокалите

Портокалите се богати со витамин Ц, Б1, Б9 (фолна киселина) и А, калиум, калциум и растителни влакна.

Јадете портокал секој ден за да го снабдите вашето тело со препорачаната доза на витамин Ц, што е докажано дека спречува многу здравствени проблеми – од грип и алергии до сериозни кардиоваскуларни болести. Портокалот содржи неколку инхибитори на ракот – каротеноиди, терпени и флавоноиди. Заедно со другите видови на цитруси, тој е еден од најмоќните борци против ракот. Содржи дури 58 познати антиканцерогени супстанции, повеќе од која било друга храна.

Портокалите имаат големи количини на добро познатиот антиоксиданс глутатион, но се губи со цедењето, па затоа јадете ги цели. Тие се исто така најбогатиот познат извор на глукарат, друго познато средство за спречување на рак.

Редовното консумирање портокали ги преполовува шансите за заболување од рак на панкреасот и штити од рак на желудник и дебело црево.

Во сокот од портокал се сконцентрирани неговите антимикробни и окрепувачки својства. Треба да се пие во големи количини за грип, треска, ослабено тело, ангина, пречки во варењето, болести на бубрезите или мочниот меур.
Сварен портокал, нанесен во дебел слој на гнојни чиреви, дава извонредни резултати. Лисјата од портокал, особено оние од горчлив портокал (бергамот), делуваат против вознемиреност, напнатост, вознемиреност, несоница и сродни болести на централниот нервен систем.

Помагаат при астма и алергии, ја намалуваат треската и поттикнуваат потење. Кората од портокал служи како стимуланс на нервниот систем, како средство за стимулирање на варењето на храната, за намалување на треската и против цревни паразити.

Фото: Pexels