Ова не е приказна: Во едно италијанско гратче наместо вода, од чешмите течело вино

Замислете да се разбудите наутро, онака поспани да отидете под туш и наместо вода од него да почне да тече црвено вино со прекрасна арома! Или, да одите во кујна за да се напиете вода и наместо со вода, чашата да се наполни со вино! Токму тоа се случило на 4.март во италијанскиот град Кастелветро ди Модена и тоа траело цели три часа

0
289

Утрото на 4.март годинава, кога жителите на една населба во италијанскиот град Кастелветро ди Модена се разбудиле ги чекало неверојатно изненадување. Кога ги вклучиле чешмите и тушевите, наплив на газирана, црвена течност се распрснала во мијалниците и во кадите

Во 20 погодени домови, првично се растревожиле, пренесува весникот Газета ди Модена. Но, познатиот овошен мирис – темјанушки, јагоди, свежи сливи и цреши – ги привлекол поблизу. Се покажало дека течноста е мешавина од вода и пенливо црвено вино.

Поточно, тоа било Ламбруско Граспароса од блиската винарија Кантина Сетечани. Мешавината е втора по големина географска карактеристика во Италија и е направена од најмалку 85 проценти истоимено грозје. Прославен регионален специјалитет, кој потекнува од многу одамна. Сепак, во странство, во раните 1980-ти, реакцијата од напливот на ефтино, масовно произведено Ламбруско доведе до погрешно слаб углед..

Локалното население, наводно, одговорило на случката со пополнување на сите расположиви празни контејнери. Некои се јавиле кај надлежните во градот, други ѝ се јавиле на винаријата. Некои од клиентите кои се јавиле да ја предупредат Катина Сетечани за ситуацијата, изјавил за Си-Ен-Ен комерцијалниот менаџер Фабрицио Амороти, радосно признале дека ја искористиле несреќата.

Интоксивната дилема траела околу три часа. Винаријата изгуби околу 1.000 литри вино.

Виновникот зад бизарното, пријатно истекување на вино? Претставниците од Водоводот на Кастелветро и персоналот на винаријата го лоцирале во неисправното коло во погонот за полнење на шишиња во винаријата. Според Амороти, неисправните вентили се здружиле со диференцијални притисоци да предизвикаат виното, кое се чувало во големо сило, низ водните линии да се пренасочи во околните домови.

За среќа, ситуацијата е решена за да нема ризици по здравјето. Според „Газета ди Модена“, градот објавил соопштенија во кои се вели дека се преземаат мерки за заштита од слични несреќи во иднина.

Не треба да се смееме на ова, напишал Енрико Магнус, жител на Модена, како одговор на постовите на Фејсбук и коментарите поврзани со приказната во Газета ди Модена. Тој го опишал настанот како вознемирувачки и ги повикал официјалните лица да спроведат истраги што ќе осигурат дека проблемот не бил системски. „Што би спречило некој лудак да искористи вакви слабости и да направи масакр?“

Сепак, со оглед на локацијата на градот во северна Италија, среде епицентарот на кризата со коронавирусот, Мезацаки избрал да ја види поубавата страна на настанот. Градот е магнет за гастрономските ентузијасти, а жителите многу се потпираат на туризмот, но, неодамнешната појава на COVID-19 доведе до тоа посетителите да откажат повеќе од 80 проценти од резервациите. Забраните за патувања на национално ниво ја влошија ситуацијата. Страдаат сопствениците и вработените во локалните ресторани, винарии, продавници и безброј други бизниси.

„Во време кога имаме многу малку причина за да се насмееме, драго ми е што им донесовме малку лежерност на другите“, рекол Мезацаки за Си-Ен-Ен. Се надевам, во одреден момент во иднина, додала таа, луѓето ќе се сетат на овој инцидент со насмевка и ќе решат да го посетат прекрасниот град Кастелветро.

Текстот е од ТУКА.