Ова е причината зошто од сега ќе замрзнувате лимони!

Нова научна студија докажала дека лимуноидите, природните соединенија присутни во лимонот и другите агруми, спречуваат и силно го запираат развојот на клетките на ракот, особено на ракот на дојката!

0
488

Научниците потенцираат дека не треба да фрлате ништо од лимонот, а особено не кората која содржи 5 до 10 пати повеќе витамини отколку само сокот од лимон!
Нова научна студија докажала дека лимуноидите, природните соединенија присутни во лимонот и другите агруми, спречуваат и силно го запираат развојот на клетките на ракот, особено на ракот на дојката!

Покрај антиканцерогените ефекти, целиот лимон помага да се ослободи телото од токсини, има антимикробен ефект против бактериски инфекции и габи, ефикасен е против внатрешни паразити и црви, го регулира крвниот притисок, делува како антидепресив и е одличен во борбата против стресот и нервните нарушувања.

Освен очигледните здравствени причини, во неговиот прекрасен вкус, особено во кората, ќе уживате како никогаш порано на следниот начин:

Едноставно е, земете непрскан лимон (ако немате, тогаш чувајте го во вода со сода бикарбона 24 часа и добро измијте го) и ставете го во замрзнувач (можете да го ставите цел, или може да го исечете на кришки).

Откако добро ќе замрзне, извадете го и – изрендајте го!

Потоа можете да го поросите на салати, сладолед, супи, житарици, јуфки, во вашиот омилен пијалок или на/во што било друго.

Она што ќе го доживеете е целосно нов вкус во кој ќе уживате целосно.

Фото: Pixabay