Обидете се да го намалите високиот холестерол на природен начин

Често читаме за различни природни лекови кои можат да помогнат во намалување на лошиот холестерол, но овие се чинат наједноставни и највкусни. Прочитајте подолу за некои природни и здрави намирници кои можат да го намалат лошиот холестерол.

0
345

Речиси секој здравствен проблем кај нас е предизвикан од некој фактор. Ретко кога овие проблеми се појавуваат самостојно. Ако ја исклучиме можноста за наследни болести, многу често сме самите одговорни за болестите што ни се случуваат. Па сме исто толку одговорни и за покаченото ниво на лош холестерол во крвта.

Ние сме одговорни затоа што се храневме нездраво, затоа што јадевме премногу слатки, грицки, пиевме премногу алкохол и засладени сокови, консумиравме премногу цигари, а од друга страна се движевме премалку и немавме каква било форма на физичка активност. Покрај тоа, работевме премногу напорно, седевме во иста позиција цел ден, спиевме премалку и изложени сме на постојан стрес. Сето ова може, но не мора, да доведе до зголемен лош холестерол во крвта, што може да се намали на природен начин, само треба да бидете подготвени да се промените. Прочитајте подолу за некои природни и здрави намирници кои можат да го намалат лошиот холестерол.

Комбинација на цимет и мед

Цимет во домашен мед е комбинација која може да даде одлични резултати. На пример, оваа комбинација може да спречи висок крвен притисок или да го регулира доколку се консумира редовно. Секој ден можете да јадете само една лажичка од овие состојки. Бидете сигурни дека добро сте ги измешале. Ова е пред сè многу вкусно, такашто нема да имате проблем да го јадете секој ден, секако, освен ако не сакате цимет и мед. Проверете дали станува збор за природен мед, бидејќи многу често купениот мед, кој не е тестиран, има премногу шеќер и премалку добри состојки, па во таков случај може негативно да влијае на вашиот холестерол.

Сусам и лен

Во исхраната дефинитивно треба да вклучите сусам и лен. Семето од сусам содржи фитостерол, а токму фитостеролот помага да се намали нивото на лош холестерол во крвта. Од друга страна, ленот е премногу богат со омега 3 масни киселини, а овие киселини помагаат да не дојде до какво било блокирање на крвните садови. Што е уште подобро, ленот придонесува за подобра циркулација во вашето тело. Се препорачува и семе од сончоглед, тиква, како и рогач. Бидете сигурни дека сè е во сирова форма, бидејќи само во таа форма ги дава посакуваните резултати.

Ѓумбир

Неверојатно е колку ѓумбирот може да ни помогне кога станува збор за разни болести. Од настинки до некои многу сериозни болести. Ова значи дека, за наша среќа, ѓумбирот може да ни помогне и кога имаме висок холестерол. Ѓумбирот содржи разни есенцијални масла, богат е со витамини, особено витамин Б, калиум, манган, магнезиум, ѓумбирол, манган и многу други елементи. Научниците сè уште ги откриваат сите начини на кои ѓумбирот може да му помогне на нашето здравје. И тој е исто така добар како лек за зголемен холестерол. Добар е затоа што го намалува ризикот од срцев или мозочен удар што се јавува како последица на лошиот холестерол. Лошиот холестерол произведува повеќе липиди, а токму употребата на ѓумбир ги намалува. Ѓумбирот го зголемува добриот холестерол, што е многу важно за нас, затоа што тогаш имаме уште еден пријател на наша страна во борбата против лошиот холестерол. Со помош на ѓумбирот триглицеридите можат да се намалат и клетките да бидат заштитени, а ѓумбирот, како најприроден лек, може да спречи и атеросклероза. Може да го јадете свеж, може да направите чај од ѓумбир, може да го мешате со мед.

Фото: Pexels