Направете си своја органска градина

Ако сакате да бидете сигурни дека намирниците што ги јадете се навистина здрави, тогаш одберете ги оние што можете да ги одгледувате дури и во саксии, на својата тераса или балкон. Направете ја својата органска градина

0
184

Станува сè попопуларно одгледувањето зачински билки и зеленчук во саксии, а ова е список на најблагодарниот зеленчук за одгледување, дури и на тераса или балкон.

  1. Краставици – се сади во мај и лесно се одржува. Бидејќи е ползавец, проверете дали има на што да се потпре. Можете да набавите стап или едноставно да развлечете јаже. Може да очекувате зрели плодови за 42 дена.
  2. Домати – Одлична опција за терасата е некоја од сортите на шери домати. Потребна им е саксија со длабочина од 15 цм. Овие домати не заземаат многу простор, но ако ги негувате правилно, носат многу плодови.
  3. Зелена салата – Една од најдобрите билки за садење во саксии. Семето посејте го во влажна почва и кога садите, водете сметка растојанието помеѓу садниците да е 20 цм. Покрај тоа што е вкусна, салатата ќе изгледа украсно во саксиите, особено ако измешате различни видови.
  4. Модар патлиџан – ова растение не бара длабок сад. Потребно е само да му се обезбеди стап на кој ќе може да се придржува.
  5. Ротквици – Посејте ги во саксии и проверете дали земјата е секогаш доволно влажна. Ќе имате вкусни, органски ротквици со луткаст вкус.
  6. Грашок – Потребно ви е тенџере со минимална длабочина од 30 цм. Ова растение, исто така, сака да ползи, па обезбедете му тенко јаже.
  7. Компири – Изберете подлабоко тенџере. Самото растение нема претерано долг корен, околу 50 цм, така што ова е големината на саксијата што треба да ја најдете. Компирите го сакаат сонцето, па затоа би било добро да најдете место со многу сончева светлина во текот на денот.

Фото: Unsplash