Напиток што ги отстранува токсините од телото: Потребни ви се две намирници

Сите знаеме дека лимонот и магдоносот се неверојатно здрави. Во комбинација, тие се уште помоќни.

0
407

Редовното консумирање на магдонос во голема мера ќе го подобри целокупното здравје. Луѓето го додаваат во мали количини во нивните рецепти, најмногу заради вкус. Со ова ќе си направите огромна услуга.

Магдоносот содржи две групи на единствени состојки, и секоја од нив е многу важна за целокупното здравје. Првата група вклучува природни есенцијални масла, а втората флавоноиди. Во исто време, магдоносот е многу богат со витамини Ц, А и К, а особено се препорачува за време на сезоната на настинка и грип.

Со додавање на сок од лимон во магдоносот, ќе добиете чудесен напиток кој ги намалува нивоата на лош холестерол во крвта.

Состојки:

1,5 литар вода

3 китки магдонос

1 кг лимони

сода бикарбона.

Приготвување:

Истријте ги лимоните со малку сода бикарбона за да се отстранат нечистотиите и токсините. Се вари вода и се остава да се излади.

Исечете го лимонот на парчиња и ситно исечкајте го магдоносот, па додадете ги во изладената вода. Покријте со капак и оставете да отстои еден ден во фрижидер. На крај, смелете сè заедно во блендер и префрлете ја течноста во стаклена тегла или шише.

За најдобри резултати, консумирајте околу 100 мл од напитокот дневно.

Фото: Unsplash