Моќен црвен напиток кој го топи целулитот за 45 дена

Студија објавена во 2014 година, опфатила 19 жени на возраст од 25 до 48 години кои консумирале 100 мл сок од аронија дневно во текот на 90 дена. Резултатите покажале дека по само 45 дена, дошло до видливо намалување на целулитот, што ја прави аронијата идеален пијалак за слабеење и детоксикација.

0
470

Аронијата е позната како бобинка со висока содржина на антиоксиданти, а тие играат важна улога во одржувањето на здравјето. Научниците откриле уште еден интересен факт за сокот од аронија богат со антиоксиданти.

Студија објавена во 2014 година, опфатила 19 жени на возраст од 25 до 48 години кои консумирале 100 мл сок од аронија дневно во текот на 90 дена. Резултатите покажале дека по само 45 дена, дошло до видливо намалување на целулитот, што ја прави аронијата идеален пијалак за слабеење и детоксикација.

Со аронијата би било мудро да се комбинира цвеклото како намирница која е природен извор на соединенија кои во организмот се претвораат во азотен оксид, што предизвикува проширување на крвните садови и подобра циркулација.

Состојки за 1 напиток:

сок од аронија 2 лажици
сок од цвекло 0,5 дл
минерална вода 0,5 дл

Измешајте ги сите состојки и напитокот е готов.

Фото: Pixabay