Млеко од грашок: Бенефити и како да го направите дома?

Ова млеко е вистинска протеинска бомба, а неговата мазна структура ќе ги воодушеви сите кои бараат квалитетна алтернатива за кравјото млеко.

0
594

Млекото без масти и на база на билки е сè повеќе во мода. Затоа денес  во сите подобро опремени продавници можете да најдете разни видови млеко, почнувајќи од млекото од соја до бадемовото млеко. Но сè поголем тренд станува и млекото од грашок. Ова млеко е вистинска протеинска бомба, а неговата мазна структура ќе ги воодушеви сите кои бараат квалитетна алтернатива за кравјото млеко.

Прочитајте се за бенефитите од консумирањето млеко од грашок.

Одличен извор на растителни протеини

Грашокот е еден од најдобрите извори на растителни протеини што можете да ги јадете. За разлика од многу растителни млека, како што се бадемовото и кокосовото, млекото од грашок од млеко има иста количина на протеини како кравјо млеко. Поконкретно, 240 мл млеко од овие видови содржи околу 8 грама протеини, на пример, 240 мл бадемово млеко содржи само 1 грам протеини.

Храната богата со протеини е поврзана со многу здравствени придобивки, вклучително и помала телесна тежина, зголемена мускулна маса и подобра контрола на шеќерот во крвта. Исто така, редовното консумирање на храна богата со протеини, како што е млекото од грашок, може да помогне во регулирање на вашиот апетит и одржување на чувство на ситост помеѓу оброците.

Добар извор на неопходни хранливи материи

Покрај протеините, ова млеко содржи многу хранливи материи како што се калиум, железо и калциум.

Ова е одличен извор на хранливи материи за вегетаријанците и веганите кои преку млекото од грашок ги надополнуваат хранливите материи содржани во месото. Покрај тоа, млекото содржи омега-3 масни киселини.

Хипоалергена алтернатива на кравјото млеко

Под хипоалергични намирници се подразбираат оние што се направени од протеини со молекуларна тежина помала од илјада, така што тие не предизвикуваат алергиски реакции кај чувствителните лица, особено кај децата. Поточно, се проценува дека нетолеранцијата на лактоза погодува над 68% од светската популација. Затоа можете да уживате во ова млеко дури и ако сте нетолерантни на лактоза. Исто така, не содржи глутен.

Содржи малку калории

Млекото од грашок содржи помалку калории од кравјото млеко, што го прави погодно за губење на тежината. Додека другите алтернативи за млеко, како што е бадемот, имаат тенденција да бидат „тенки“ и водени, млекото од грашок има богата кремаста текстура. Лесно се додава на различни јадења, а особено добро оди со овесни снегулки.

Како да направите домашно млеко од грашок?

За да направите сопствено млеко од грашок потребни ви се:

340 г несварен грашок

950 мл зовриена вода

Ако сакате додадете екстракт од ванила и урми.

Приготвување:

Кога водата ќе зоврие, намалете ја топлината и варете го грашокот додека не омекне, околу еден час до час и половина. Кога целосно ќе се свари, помешајте го грашокот во блендер со 830 мл вода, 2 лажички екстракт од ванила и три урми.

Измешајте ги состојките додека смесата да се изедначи и додадете повеќе вода доколку е потребно и додека не се постигне саканата текстура.

Како да консумирате млеко од грашок?

Како и другите растителни млечни производи, млеко од грашок е разновидна течност што може да се додаде во многу пијалоци и оброци. Еве неколку предлози:

Како да консумирате млеко од грашок?

Како и другите растителни млечни производи, млекото од грашок е разновидна течност што може да се додаде во многу пијалоци и оброци. Еве неколку предлози:

Прелијте го врз овесната каша за зајакнување на протеините на растителна основа.

Користете го како основа за омилениот пијалак.

Ставајте го во кафе.

Комбинирајте го со овесна каша, путер од јатки, цимет, чиа семе и јаболка.

Направете чиа пудинг со мешање семиња чиа, млеко од грашок и прав од какао.

Направете свое домашно млеко од грашок и известете не како ви се допаѓа.

Фото: Pixabey