Кои намирници ви требаат за приготвување здрави колачи и торти?

Наместо пченично, брашно од бадем и брашно од кокос, место зејтин, путер, место шеќер - црно чоколадо

0
598

Ако сте на некоја од популарните протеински диети, ако сте на таков начин на исхрана или едниставно избегнувате глутен и шеќер, нема причина да не уживате во вкусните колачи и торти. Кажете им збогум на глутенот и шеќерот и „дружете се“ со овие намирници со низок процент на јагленохидрати.

Брашно од бадем – дава волумен, јаткаст вкус и конзистентност.
„Но имајтена ум дека брашното од бадеми не е исто што и мелените бадеми”, објаснува Грација Петек, холистички ароматерапевт и блогер за здрава храна и продолжува: „Имено, бадемите прво се подложуваат на процес на ладно цедење за да се извлече маслото, а потоа смесата што останува убаво се меле и се произведува брашно од бадеми.Ова брашно природно не содржи глутен. Содржи 30% повеќе хранлива вредност од мешунките, содржи повеќе протеини, витамини и растителни влакна, но многу помала количина на омега 6 масни киселини заради процесот на одмастување. Тоа е хранливо и многу вкусно и исто така одлично за здраво печење без глутен.

Кокосово брашно – има тропски вкус, голема моќ да апсорбира течност и до одреден степен ги врзува состојките. “Кокосовото брашно е уште едно во серијата брашна без глутен кои се здобиле со популарност, главно заради нивната ниска содржина на јаглени хидрати. Откако кокосот ќе се подвргне на ладно цедење за да се произведе кокосово млеко, преостанатото кокосово ’месо’ се суши на ниски температури подолго време и потоа се меле во брашно. Резултатот е убав прав кој изгледа како пченично брашно, но неговиот мирис и својства значително отскокнуваат од него.
Кокосовото брашно треба да се разликува од кокосовите снегулки кои се добиваат со рендање на целиот кокос и најчесто се користат во подготовката на колачи и торти. Основната особина на брашното од кокос е неговата неверојатно висока апсорпција, способнист да апсорбира неверојатни количини јајца, масло и други влажни состојки, што го прави погоден за печење леб и колачи. „Но, не е лесно да се претвори во рецепт заради оваа особина. Замената 1: 1 не работи во случајот на брашно од кокос, затоа се препорачува во рецептот 1 чаша стандардно брашно од житни култури да се замени со максимум 1/3 чаша брашно од кокос. значително да се зголеми бројот на јајца што се користат по правило 6 јајца по секоја чаша додадено брашно од кокос. Исто така е неопходно да се додадат течности во количина на додаденото брашно и тоа е најдобро да биде кокосово млеко “, објасни Крстев Барац.

Псилиум лушпи – станува збор за прав од обвивките на семињата на псилиум (индиски тегавец).
При контакт со вода фибрите набабруваат, создаваат маса во форма на гел, ја подобруваат перисталтиката, ефикасно се сврзуваат со токсините и отпадните производи во цревата и ја потпомагаат дефекацијата. Основниот ефект е нормализирање на работата на цревата при различни проблеми – запек, дијареа, хемороиди и др. Покрај тоа ефикасно ја потпомагаат апсорпцијата на хранливите материи и ја активираат корисната микрофлора во дигестивниот       систем.

Дополнително дејство: Фибрите од индиски тегавец го намалуваат нивото на лош холестерол, сврзувајќи се со  жолчката која е богата со холестерол и на тој начин го принудуваат организмот да ја намалува концентрацијата на лошиот холестерол во крвта. Големиот број на фибри набабрени во водена средина создавааат чувство за ситост. Тоа не само што го потпомага намалувањето на вишокот маса, но и заштитува од создавање на камења во жолчката. По потреба, фибрите предизвикуваат газогонно дејство, кое што му помага на организмот, особено после конзумирање на високопротеинска храна.

Полусахаридната слуз што ја содржи врзува вода и има својство да го зголеми волуменот. Psyllium нема изразен вкус и е добро прилагоден на многу комбинации на храна, најчесто се консумира во сокови и пијалаци. Може да се користи и за правење леб и разни пекарски производи. Исто така е одлично како згуснувач за јадења во кои не сакате да додавате брашно. Во комбинација со вода, псилиумот го регулира варењето на храната, па затоа често се користи како лаксатив за полесни дигестивни нарушувања.

Здрави извори на маснотии – путер, крем сирење, павлака ќе им дадат на десертите кремавост, ќе го подобрат вкусот и ќе им дадат полнота. Употребата на здрави масти во исхраната ќе има позитивен ефект врз кожата, како и врз целокупната енергија и физичка издржливост. Покрај тоа, корисните масти го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, го регулираат крвниот притисок и менструалниот циклус и го подобруваат расположението. Покрај тоа, обезбедуваат и подолго чувство на ситост. Но, дури и со маснотиите не треба да се претера, а за да ослабнете, не ги мешајте (дури и ако се здрави) со јаглени хидрати.

Јајцата содржат различни корисни хранливи материи и состојки за поврзување. “Поради нивната содржина на холестерол, јајцата се ставени на црната листа пред триесет години. Сепак, во текот на последните неколку години, тие заработија рејтинг. Студијата на тим на научници од школата за јавно здравје на Харвард која траела 14 години дошла до резултати кои ги прикажале јајцата во позитивно светло.
Студијата била спроведена на 117.000 медицински сестри, а резултатите од студијата покажле дека нема разлика во ризикот од срцеви заболувања кај субјекти кои јаделе во просек по едно јајце неделно и субјекти кои јаделе повеќе од едно јајце на ден.

Чоколадо – најдобро е да изберете чоколадо без шеќер и со висока содржина какао. Повисок процент на какао значи дека црното чоколадо има повеќе какао маснотии од класичното млечно чоколадо и дека има помалку шеќер. Маслото од какао содржано во какаото содржи повеќе енергија од шеќер, што значи дека разликата во калориите помеѓу црното чоколадо и млекото е всушност минимална. Но, црното чоколадо е сè уште поздрав избор за оние на правилната исхрана им е приоритет. Црното чоколадо е корисно за крвните садови и го намалува ризикот од срцев удар и мозочен удар, покажаа многу научни студии.

Засладувачи. Се препорачуваат ксилитол и еритритол и стевија. “Ксилитол и еритритол се алкохолни шеќери, производи од природно потекло добиени со индустриски процеси. Тие имаат минимален број калории и не влијаат значително на гликемијата на организмот. НО станува збор за група која не се задржува во организмот туку се излачувапреку системот за варење. Се сметаат за безбедни за употреба, и двата имаат некои дополнителни корисни ефекти: ксилитолот, на пример, го алкализира организмот во нормални граници, што значи дека може да има некаков антитуморен ефект.
Покажува антимикробно дејство во усната шуплина, како и стрептокока, главна причина за тонзилитис и воспаление на средното уво кај деца. Еритритолот, од друга страна, се добива скоро исклучиво од грозје и неговиот антиоксиданс ефект постојано се истакнува. Тие имаат дополнителна придобивка со тоа што имаат пониска калориска вредност.

Бобинки – боровинки, малини, капини, јагоди, рибизли. Тие се првенствено нискокалорична и здрава храна богата со природни витамини, минерали и ензими. Тие се особено богати со растителни феноли, а флавоноидите се важни за регулирање на метаболизмот. Овие супстанции, особено во комбинација со изобилство на витамин Ц, Е и провитамин А, се вклучени во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Најдобро е да јадете ситни бобинки свежи, но нивното хранливо богатство е добро зачувано по готвењето. Бидејќи содржат пектин, тие едноставно се подготвуваат како желе, сок или мармалади. Се разбира, тешко е да им се одолее во овошните салати, особено во десерти.

Фот: Pixabey