Кои зачини и лековити билки треба секогаш да ги имате дома?

Ако веќе редовно се грижите за вашата аптека, кадешто чувате лекови, тогаш треба да имате и катче за сите оние зачини и билки што можат да ви помогнат за вашето здравје.

0
179

Секоја куќа има една мини аптека каде ги чува сите свои лекови, оние општите и оние за „не дај Боже“. Многу луѓе си садат зачини, кои ги користат за да им додадат арома на јадењата. И всушност е прекрасно, кога наместо сушен босилек можете да додадете свеж. Или кога целата куќа мириса на нане.

Ако веќе редовно се грижите за вашата аптека, кадешто чувате лекови, тогаш треба да имате и катче за сите оние зачини и билки што можат да ви помогнат за вашето здравје.

Босилек

Босилекот му дава посебен вкус на секое јадење, се чини дека се прилагодува на одредено јадење и во комбинација со тоа јадење станува уште поубаво. Добрата работа е што можете многу лесно да го одгледувате босилекот во саксија во вашиот дом. Босилекот се користи на два начина. Едниот е веќе споменатиот, како зачин и особено се користи во медитеранската кујна, а другиот е секако како ефикасен лек. Како зачин, многумина сакаат да го додаваат во супа, разни лесни салати, но и со некои видови морска храна, месо, тестенини итн. Значи, ние сакаме да го консумираме, но треба да имаме предвид дека босилекот може да го подобри и нашето здравје. Ако се грижите за вашиот изглед, за тоа дали ќе остарите прерано, тогаш босилекот е вистинското решение за вас, бидејќи токму тоа е неговото својство. Босилекот е добар и кога се појавуваат кардиоваскуларни проблеми, така што во комбинација со вистинските лекови, чајот од босилек може да биде нешто што ќе го забрза вашиот процес на опоравување. Босилекот, покрај срцето, позитивно влијае и на црниот дроб и на мозокот.

Диво оригано

Дивото оригано е многу добар зачин. Ако додадете малку диво оригано на нешто што го подготвувате, веднаш ќе создадете медитеранска атмосфера, бидејќи тоа често се користи во оваа кујна. Сепак, покрај тоа што е прекрасен зачин, дивото оригано е и исклучително ефикасен лек. Поради својата состојка наречена карвакрол, дивото оригано позитивно влијае на воспалителните процеси во организмот. Што значи дека добро функционира кога станува збор за бактерии, паразити, габи и вируси. Покрај тоа, тој има позитивен ефект врз имунитетниот систем, но е исклучително добар и за нашиот респираторен систем. Ешерихија коли, стафилококи и салмонела се само некои од проблемите што дивото оригано може да ги реши до одредена мера. Ако имате посериозен проблем, дефинитивно треба да се консултирате со вашиот лекар.

Жалфија во кујната

Прекрасниот мирис на жалфија веднаш го отвора апетитот. Ако порано не сте користеле жалфија како зачин, можеби сега е време да започнете. Се препорачува жалфијата да се користи главно со месо. Ќе ви откриеме и уште неколку работи, односно, здравствени проблеми за кои може да ви помогне жалфијата:

Добра е за болка и гребење во грлото

Добра е за луѓе кои имаат епилепсија

Ја подобрува меморијата.

Фото: Pexels