Каранфилче наместо аспирин против згрутчување на крвта, но и како лек за рак на дојка

Данските истражувачи откриле дека каранфилчето има посилен ефект во растворање на тромб од аспиринот, што за многумина е дел од терапијата за третман на висок крвен притисок и висок холестерол во крвта.

0
1094

Каранфилчето е еден од најздравите зачини во светот! Еве како сè може да ви помогне да лекувате или ублажувате бројни заболувања.

Но, тоа е исто така моќно лековито растение со докажано дејство против воспаленија, болки и рак.

Лековити својства на каранфилчето

Иако се мали, каранфилчињата се моќен лек за многу болести. Главната состојка е еугенолот, чие главно својство е антиинфламаторно дејство. Покрај тоа, содржи минерали калциум, железо, магнезиум, фосфор, цинк, бакар, манган и селен. Богато е со витамини Ц, Б6, Е, К, фолна киселина, тиамин, рибофлавин и ниацин.

Консумирањето каранфилче може да помогне при голем број на болести, внатрешни или надворешни. Како додаток во исхраната, овој зачин може да се користи целиот, мелен или концентрат како масло.

Раствора згрутчување на крвта

Научно е потврдено дека каранфилчето е меѓу најздравите зачини во светот поради неговите антиоксидантни својства. Исто така, постојат докази дека одредени соединенија во каранфилчето дејствуваат како антихистаминици. Тие се еден од најмоќните природни растворувачи за згрутчување на крвта. Данските истражувачи откриле дека каранфилчето има посилен ефект во растворање на тромб од аспиринот, што за многумина е дел од терапијата за третман на висок крвен притисок и висок холестерол во крвта.

Го уништува ракот на дојка

Еугенолот, главното есенцијално масло во каранфилчето, убива над 91 процент од клетките на три вида рак на дојка, покажува истражувањето спроведено во лабораториски услови. Во друга студија, во која еугенол бил даден на глувци, го забавил растот на клетките на рак на дојка за 78 проценти за само четири недели.

Најновите истражувања ја потврдија неговата моќна активност против други видови на рак – на простатата, на белите дробови, на грлото и на кожата. Индија е една од земјите со најголема потрошувачка на каранфилчиња, па не случајно стапката на карцином на дојка во таа земја е 75 проценти пониска отколку во Европа и САД.

Прва помош за забоболка и лош здив

Каранфилчето долго време се користи за отстранување на лошиот здив. Утврдено е дека има аналгетски својства, а тоа има посебен ефект врз забоболка. Во некои земји, стоматолозите го користат за дезинфекција на забите пред операцијата, поради силното антибактериско дејство.

Како може да ви помогне?

Можете да го ставите целото каранфилче на непцата, што е можно поблиску до болното место, забот што е проблематичен. Држете го таму. Тенката мембрана на кожата на непцата лесно го апсорбира маслото од него и овозможува моментално олеснување.

Убива паразити и лоши бактерии

Каранфилчето делува како антимикробен агенс, убивајќи паразити и бактерии во дигестивниот тракт. Во соодветни дози, исто така, ги олеснува прекумерната надуеност и грчевите. Антипаразитското чистење со масло од каранфилче е една од најефикасните методи за чистење на целиот организам, поради што е една од трите состојки на добро познатата антипаразитска програма на д-р Хилд Кларк. Ги убива сите микроскопски видови протозои и јајца од паразити, кои не можат да се отстранат од телото со други средства.

Тоа е ефикасно против многу видови габи, вклучително и Кандида, како и стрептококна, стафилококна и пневмококна бактерија.

Користете го во чај и други пијалоци, дневно, во мали дози, со цел да имате корисен ефект врз варењето и да го зајакнете имунитетот.

Природен афродизијак

Каранфилчето е добро познат природен афродизијак. Начин на употреба: Пијте две чаши чај од каранфилче секој ден.

Направете чај од каранфилче на следниов начин: Прелијте 2-3 каранфилчиња со 2,5 дцл топла вода и оставете го чајот покриен 15 минути, да отстои. После тоа, исцедете го и испијте го.

Лековити дејства на каранфилчето:

– лечи несоница
– го регулира шеќерот во крвта
– го смирува воспалението
– ја ублажува болката, особено забоболка
– уништува бактерии
– отстранува гадење и повраќање
– го стимулира лачењето на слузта
– помага во работата на црниот дроб
– лекува воспаление на усната шуплина и грлото

Тинктура од каранфилче

Состојки:

20 грама каранфилче; 1 дцл алкохол од 70 проценти.

Грубо смелете ги каранфилчињата, прелијте ги со алкохолот и оставете ги во затворена тегла две недели. Исцедете ја тинктурата и земајте 2 до 4 капки во чаша вода. Користете го за плакнење и гаргара на усната шуплина и грлото.

Руски напиток против грип и настинка

Научниците ја потврдија ефикасноста на овој руски народен пијалок против настинки и болки во грлото.

Состојки:

– 2 дцл топла вода;

– 1 лажичка свежо рендан рен;

– 1 лажичка мелено каранфилче;

– 1 лажичка мед.

Измешајте ги состојките во чаша топла вода и пијте полека. Повремено мешајте за да не се сталожи ренот.

Против покачен шеќер во крвта

Состојки:

20 гр каранфилчиња

1,5 литри вода.

Потопете ги каранфилчињата во вода и по околу 10 дена, пијте 100 мл секое утро на празен стомак.

Испијте три шишиња од овој напиток и направете пауза од околу 15 дена и повторете го третманот.

Тестирајте го квалитетот на каранфилчињата

За да го проверите квалитетот на каранфилчињата, ставете ги во чаша вода. Ако пловат вертикално, добро е – лебдењето е знак дека содржи квалитетни и лековити масла на кои им ја должи својата ефикасност и популарност. Ако плови хоризонтално или ако потоне во чашата, тоа е знак дека не треба да го користите.

Мерки на претпазливост: Бремените жени и доилки не треба да користат каранфилче. Не користете каранфилче ниту две недели пред каква било операција.

Фото: Unsplash