Како онколозите се штитат од рак?

Придобивките од медитеранската диета веќе се многу добро познати, но лекарите не се грижат за нивното здравје само преку исхраната.

0
1237

Исхраната, вежбањето и многу други (некои и необични) начини им служат на лекарите да се заштитат од карцином, пишува thehealthy.com.

Конзумирањето на премногу шеќер и брза храна ќе предизвика маснотиите да се акумулираат во црниот дроб, да му наштетат на самиот црн дроб и да го зголемат ризикот од развој на рак на црниот дроб. На крајот на краиштата, се предвидува дека неалкохолниот замастен црн дроб ќе биде главна причина за рак на црниот дроб, но и дека смртноста од оваа болест ќе се зголеми со текот на годините “, вели д-р Хомајун Санати.

Внимавам на стресот

За да може да се бори со клетките на ракот, телото мора да биде во оптимална состојба и мирен начин на живот кој нема да му наштети на имунитетниот систем, напротив, тоа ќе го направи посилен, вели Ејми Ли, научник во центарот за истражување на карцином.

Тивок начин на живот значи дека вашето тело не е преокупирано со физички и емоционални влијанија и затоа имунолошкиот систем е насочен кон обнова и заштита на телото, тврди тој.

Она што јас го вежбам на себе и затоа го препорачувам, е контролата на стресот. На крајот на краиштата, секогаш ќе имате причина за стрес и загриженост и нема да го решите ако станете вознемирени, затоа најдобро е да и пристапите на ситуацијата прифаќајќи, прилагодувајќи се и решавајќи ги проблемите”, велиЛи .

Практикувам медитеранска исхрана

Неодамнешните студии покажаа дека диетата која вклучува употреба на маслиново масло може да помогне во спречувањето на карцином“, вели д-р Метју Меккурди.

Лекарот ја следи оваа диета со консумирање брокула, куркума и лук и го ограничува внесот на рафинирани шеќери, јаглени хидрати, заситени животински масти и токсични хемикалии и пестициди.

Редовно се проверувам

Многу видови на рак можат да се излечат ако се откриени навреме, такашто редовните прегледи се задолжителни и можете да ги направите сами дома.

Потоа можете да ги споделите сите ваши проблеми со вашиот лекар“, вели д-р Џастин Пјасецки.

Се вакцинирам

Повеќето луѓе не се свесни дека одредени вируси што предизвикуваат рак можат да се спречат со вакцини, вклучувајќи ХПВ, вирус кој предизвикува околу 70 проценти од случаите на карцином на грлото на матката, но и хепатитис Б и Ц“, наведува д-р Ерих М.Стургих.

Ја одржувам телесната тежина

Дебелината и прекумерната телесна тежина се поврзани со многу видови на рак, затоа се обидувам да одржувам здрава тежина, вели д-р Питер Шилдс.

За да го направите ова можно, лекарот дава приоритет на вежбањето, доволно спиење, храна без канцерогени состојки и се обидува да постигне баланс помеѓу работата и личниот живот.

Се штитам од сонцето

Иако кремот за сончање е одличен начин да се заштитам себеси од сонцето, моите капи и очила за сонце исто така обезбедуваат дополнителна заштита“, вели д-р Хуберт Гринвеј, кој исто така вели и дека своите омилени спортски активности секогаш ги прави во оној период од денот кога моќта на сонцето е најмала.

Работам во градината

Како дел од помирниот живот што ќе го зајакне имунолошкиот систем, неопходно е да се поврзете со природата и затоа често работам градинарски работи“, тврди Ли.

На крајот на краиштата, тој исто така предлага редовно вежбање во природа за да се намалат шансите за развој на рак и да се подобри целокупното здравје, а и свежото овошје и зеленчук содржат антиоксиданти кои се борат против ракот.

Одам на редовни тренинзи

Повеќе физички активни луѓе живеат подолго и имаат помала веројатност да развијат срцеви заболувања, дијабетес тип 2, депресија, но и некои видови на рак. Дебелината и прекумерната телесна тежина, од друга страна, се покажаа како особено погодни за развој на најсмртоносни карциноми, вклучувајќи ги и двата најчести во Соединетите држави, карциномот на дојка и ракот на дебелото црево “, вели д-р Делфин Џеј Ли.

Не пушам

Производите од тутун се поврзани со неколку видови рак, од кои најочигледен е карциномот на белите дробови. Но, исто така, постојат тумори на мозокот, рак на грлото, карцином на хранопроводникот, бубрезите, мочниот меур и други, и што е најважно, овие производи предизвикуваат 30 проценти од сите смртни случаи од рак, при што ракот на белите дробови е водечка причина за смрт кај жените и мажите“, тврди д-р Џeфри Вајнштајн.

Затоа, не изненадува што избегнувањето на тутунските производи сигурно ќе го намали ризикот од развој на рак.

Го држам мозокот активен

Како невроонколог, јас сум свесен за важноста од одржувањето на мојот мозок активен во текот на животот и тоа го правам со дневни активности“, вели д-р Дејвид Поулад.

Тој изјавува дека ги четка забите со недоминантната рака, но исто така се обидува да ги направи секојдневните работи предизвик за да го задржи мозокот здрав и отпорен.

Јадам повеќе пати на ден

Се обидувам да јадам разновидно, и на крајот на краиштата, Центрите за контрола и спречување на болести тврдат дека диетата која вклучува овошје и зеленчук го намалува ризикот од развој на одредени видови на рак, но и други хронични заболувања“, наведува д-р Делфин Ли.

Избегнувам процесуирана храна

Со избегнување на преработена храна и прекумерна употреба на шеќер, се обидувам да јадам храна богата со протеини, кои имаат ниско ниво на протеини, масти и јаглехидрати“, вели д-р Омар Легуна.

Фото: Pixabey