Како да си помогнете ако сте метеоропат?

Најдобро е природните феномени да се третираат на природен начин, нели? Еве неколку природни третмани кои ќе ви помогнат да се справите со сите симптоми од кои може да страда метеоропат.

0
231

Иако официјалната медицина сè уште не ги вклучува временските услови и промени во факторите на ризик по здравјето, метереопатите се сè почести. Впрочем, знаете ли некој кој барем еднаш не рекол дека е метеоропат?

Во последно време многу се зборува за времето, особено откако почнаа промените во смисла на пролетни температури во текот на зимата. Влијанието на временските услови врз човечкиот организам не е новост, но дали метеоропатијата е навистина болест или обична измислица? Мислењата се поделени, но за оние кои имаат здравствени проблеми секој пат кога ќе се смени времето, тоа не е утеха.

Дали ве боли глава кога времето одеднаш се менува? Дали станувате лошо расположени, меланхолични и раздразливи кога е облачно?

Можеби мислите дека ова е само случајност и ретка манифестација, а можеби и вие сте всушност вистински метеоропат.

Што е метеоропатија?

Уште во 400 година п.н.е., Хипократ тврдел дека секој што сака да се занимава со изулување на медицината мора да ги земе предвид годишните времиња, температурните факти, како и квалитетот на водата за пиење – околностите во кои живее пациентот. Ова исто така значи дека тој сметал дека постои одредено влијание на времето врз здравјето.

Со други зборови, метеоропатијата може да се опише како болест на лоши временски услови. Тоа се рефлектира во фактот дека многу луѓе, заради промени во времето, чувствуваат поблаги или потешки здравствени проблеми.

Според некои податоци, дури 30% од луѓето се метеоропати, а 80% од луѓето тврдат дека чувствуваат промени во телото што се последица на метеоролошките услови.

За разлика од оние кои чувствуваат само мали промени, метеоропатот буквално, како што сугерира името, буквално ќе страда кога одеднаш ќе се наоблачи или ќе настане некоја друга ненадејна промена на времето. Колку ова ќе биде вообичаено и прифатено, во голема мера зависи од областа во која живеете.

На нас најмногу влијаат: влажност, промени во притисокот на воздухот, промени во температурата на воздухот, светлина. Таму каде што ваквите промени се почести, има повеќе луѓе кои страдаат од овој синдром.

Дали сте навистина метеоропат или сте хипохондрик?

Колку пати сте слушнале некој да се жали на главоболка, колено, рбет или нешто друго, а потоа да каже „Сигурно времето ќе се смени?“ Веројатно многу пати.

И колку пати сте поверувале во тоа?

Сигурно многу почесто сте мислеле дека лицето си замислува, непотребно се жали, измислува болести и дека е вистински хипохондрик. Само вистински метеоропат може да ги разбере ваквите луѓе и да ги сфати сериозно.

Многу научници веруваат дека метеоропатијата е болест на модерното време и затоа не ѝ се придава доволно значење, ниту пак таквите проблеми се сфаќаат доволно сериозно. Се претпоставува дека главната причина за зголемениот број метеоропати е модерниот начин на живот – премногу време поминато седејќи во климатизирани услови и избегнување на изложеноста на непријатности, па макар тоа било и излегување на дожд. Ги прескокнуваме лошите временски услови кога можеме, а она што треба да го направиме, се обидуваме да го завршиме со автомобилот, изложувајќи се што е можно помалку на немилосрдното време. Како резултат на тоа, способноста на нашето тело да се прилагоди опаѓа, па оттука и директното влијание на времето врз здравјето.

На овој начин, нашиот имунитет и способноста на телото да се прилагодат на помалку идеални услови и да се изборат со вируси, исто така, пропаѓаат.

На метеоропатија се особено подложни луѓето кои страдаат од депресија и анксиозност, а зголемената изложеност на стрес и несигурност во денешно време само придонесуваат метеоропатијата да се шири како инфекција, иако не е заразна.

Луѓето кои се физички активни и кои поминуваат многу време надвор се помалку склони кон метеоропатија.

Да се ​​биде метеоропат дефинитивно не е лесно од две причини: Првата е дека многумина не ве сфаќаат сериозно, а втората е фактот дека не можете да влијаете на времето.

Сепак, можете да ја следите вашата состојба и да фатите некои правила, а исто така можете да обрнете внимание и на советите што ви ги дава биометеоролошката прогноза.

Дали тогаш можете барем да ги спречите непријатностите?

Еве неколку совети:

Земете чаеви што ги смируваат нервите и ги релаксираат мускулите. Лавандата е закон во оваа област, а можат да помогнат и кантарион, камилица и глог.

Правете физичка активност и излезете од дома понекогаш во лоши временски услови. Снегот и дождот нема да ве стопат! Научете да го сакате лошото време и најдете начин како да уживате во него.

Не правете драстични разлики во температурата во просторијата во која престојувате во однос на надворешната. Обидете се да ја одржите собната температура на 20 степени, па дури и малку повисока ако надвор е ненормално топло.

Обучете го вашето тело за температурни разлики. Посетете сауна или поминете топол ден без климатизација, практикувајте повремени тушеви наизменично со топла, а потоа соладна вода.

Природни начини за справување со метеоропатија

Најдобро е природните феномени да се третираат на природен начин, нели? Еве неколку природни третмани кои ќе ви помогнат да се справите со сите симптоми од кои може да страда метеоропат.

Главоболка и вртоглавица

Главоболката заради промената на времето настанува како последица на стеснување или проширување на крвните садови, што се зависи од промената на воздушниот притисок, но и од температурата на воздухот. Потоа, кога имате главоболка, немирот и раздразливоста се загарантирани.

Што ви преостанува?

Се чини дека е најдобро да се почитуваат желбите и потребите на организмот во тој момент – да се отспие една партија и да се остави телото да се одмори.

Сепак, не сме секогаш во таква ситуација. Да речеме, кога сме на работа, не можеме да си дозволиме да спиеме, а времето немилосрдно ве боли. Во овој случај, може да помогне чај од маточина или да се истриете со есенцијално масло од лаванда кое истовремено ја релаксира и намалува тензијата и главоболките.

Понекогаш е доволно да пиете многу вода и да му дозволите на телото да се климатизира на тој начин. Ако тоа не помогне, и често реагирате на метеоролошките услови на овој начин, имајте при рака лек против болки.

Вежбајте. Забрзајте го протокот на крв низ телото и овозможете подобра циркулација на крвта во главата. Верувајте, помага!

Нервоза и лошо расположение

Најдобар природен начин да се ослободите од нервозата, а притоа да останете будни, е маточина, чај од кантарион или глог.

Покрај тоа, добар избор е и темното чоколадо. Еден од начините на функционирање е уживањето. На тој начин го стимулирате хормонот на среќа и задоволство, го намалувате нивото на хормоните на стресот и го кревате расположението.

Тоа е всушност само еден од начините да уживате во лоши денови и да ги прифатите како нешто нормално и да се ослободите од метеоропатијата.

Направете си омилен ритуал за дожд – пејте, танцувајте, јадете сладолед и правете работи што ве прават среќни.

Лоша концентрација и замор

Овесот е добар против овие проблеми и му дава сила на исцрпениот организам. Ова е најдобро кога трае состојбата на замор.

За побрзо да ја подобрите концентрацијата и енергијата, најдобро е да се напиете кафе или енергетски пијалак или едноставно да се опуштите!

Проблеми со срцето и крвниот притисок

Ако со следење на вашата состојба сте утврдиле дека сте метеоропат и дека редовно имате висок крвен притисок во такви ситуации, тогаш можете да имате корист од лук, кромид, сок од домати.

Се разбира, многу е важно генерално да се грижите за вашето здравје и здравјето на срцето и крвните садови, бидејќи само здрав организам може добро да се прилагоди на промените. Јадете повеќе свежо овошје и зеленчук, храна богата со магнезиум и омега 3 масни киселини.

За низок крвен притисок, кој е многу честа причина за метеоропатски мигрени, пробајте чај од рузмарин, кафе, сок од цвекло или јадете малку посолена храна.

Болки во зглобовите

Овие болки обично се јавуваат кога сте имале повреда која едноставно полудува заради промените во времето. Најчесто по тоа, можете да почувствувате дека доаѓа бура, студен бран или некоја друга промена.

И како да си помогнете?

Направете масло за масажа од лисја од орев и маслиново масло. Листовите се сечкаат и се потопуваат во маслиново масло и се чуваат на топло место 30 дена. Ова го применувате на зглобовите или болните места кога гледате дека е облачно или сте слушнале дека биометеоролошката прогноза нема да биде поволна за вас.

Го немате ова масло подготвено и ви треба лек?

Пробајте облози од зелка. Исечете го оној средниот дел од листот и остатокот ставете го на зглобовите и покријте го со крпа. Можете да додадете малку ракија или рицинусово масло на неа.

Во меѓувреме, обидете се да ги зајакнете зглобовите со исхрана богата со калциум. На пример, со млечни производи.

Респираторни проблеми

Ако сте метеоропат кој реагира на временските промени со респираторни проблеми или имате астма, природните лекови за отворање на дишните патишта, како што се бел слез или мајчина душица, можат да ви помогнат.

Покрај тоа, пијте многу вода за слузта што ги затвора дишните патишта да остане ретка.

Можете исто така да се инхалирате и да ги отворите дишните патишта со камилица, мајчина душица, нане, жалфија.

Ако сте биле дијагностицирани со астма, редовно земајте терапија.

Метеоропатијата може да биде болест на модерната ера, недостаток на движење и престој надвор. Во суштина, овој начин на живот, дури и зачинет со стрес, значително го намалува отпорот на нашето тело и стануваме чувствителни на сите промени, па и на овие временските.

Да се ​​биде метеоропат е состојба предизвикана од начинот на живот.

Правилната исхрана, редовната физичка активност, повеќе време во природа, повеќе време за работи што не прават среќни и позитивен став кон животот, може да донесе сонце дури и кога врне.

Сепак, мора да признаеме дека метеоропатијата не е имагинарна. Времето дефинитивно има влијание врз нашето здравје и расположение. Можеме да се обидеме да се промениме себеси, но не и времето.

Во секој случај, кога одите некаде и кога вашата сосетка се жали дека има главоболка бидејќи времето сигурно ќе се смени, немојте веднаш да ѝ ставате етикета на хипохондрик. Обрнете внимание на она што ви го кажува. Можеби ќе знаете врз основа на тоа кога треба да понесете чадор.

Фото: Unsplash