Знаете ли што е и како изгледа суров прополис?

Најновите истражувања покажуваат дека прополисот го зајакнува имунитетниот систем и има антиканцерогено дејство. Научно истражување врз глувци докажало дека прополисот спречува појава и метастаза на карцином.

0
351

Денес, кога поради прекумерна употреба на синтетички антибиотици, повеќето микроорганизми имаат стекнато отпорност на нив, потребно е да се најдат поумни решенија што ги нуди природата. Истражувањата потврдуваат дека има многу производи со антибиотско дејство во природата. Прополисот е еден од нив. Тоа е совршена храна што го храни и лечи човечкото тело.

Лековито дејство на прополисот

Прополисот е вообичаено име за мешавина од смолести материи што ги собираат пчелите од цветовите на разни растенија. Пчелите го собираат и го мешаат со лачењето на виличните жлезди, ензимски го модифицираат така што најважните компоненти, флавоноидите, стануваат активни.

Прополисот има специфичен изглед, уникатен горчлив вкус, карактеристична и ароматична арома. Составот и бојата на прополисот зависат од растителните видови од кои пчелите го собираат материјалот. Леплив е и брзо омекнува на топлина. Се топи на температура од 80 до 104 степени. Не се раствора во вода.

Прополисот традиционално се користи повеќе од 2000 години. Тој бил важен и ценет производ во медицината на Египќаните, Вавилонците, Арапите, Грците, Римјаните и многу други стари народи.

Хемиски состав на прополисот

Прополисот содржи повеќе од 300 различни компоненти, 50% смола, 30% восок, 10% есенцијални масла, 5% полен, бројни витамини и минерали, органски киселини, полифеноли, флавоноиди. Природните лековити својства се должат на витамините, минералните соли, микроелементите и есенцијалните масла.

Сепак, флавоноидите имаат најсилни лековити својства. Бројни флавоноиди се присутни во прополисот: галангин, кверцетин, хризин, каемферол, апигенин, пиноцембрин и пинобанксин.

Лековито дејство на прополисот

Прополисот долго време се користи за лекување и спречување на многу болести. Со право се нарекува „природен антибиотик“. Има силно антибиотичко, дезинфекционо, аналгетско и имуностимулаторно дејство.

Се користи за болки во стомакот, плускавци, габични заболувања на кожата, изгореници, псоријаза, хемороиди, респираторни проблеми, акни, чиреви, дерматитис, егзема, парадентоза, алопеција. Одличен е во борбата против габите и паразитите.

Проблеми со стомакот

Прополисот делува олеснувачки на проблемите со гастроинтестиналниот тракт. Спречува заразни болести и го подобрува варењето на храната. Го покажува својот аналгетски ефект кај чиреви, гастритис и колитис.

Воспаление

Дејствува против вируси, габи и е моќен антиоксидант. Прополисот не дозволува габите и вирусите да се размножуваат, со што се спречуваат болести. Бројни студии докажале дека антибактерискиот ефект е поизразен на грам-позитивни бактерии (стрептокок, стафилокок) отколку на грам-негативни микроби (салмонела, ешерихија коли, Proteus spp, Pseudomonas aeruginosa).

Во случај кога не делува директно на грам-негативни бактерии, создава во организмот заштита од воспаленијата што го предизвикуваат. Неговиот ефект е послаб од оној на антибиотиците, но е помалку токсичен, не предизвикува резистенција и не ја оштетува нормалната цревна микрофлора.

Прополисот има силно аналгетско и антиинфламаторно дејство. Ја забрзува регенерацијата на клетките и ја намалува болката. Ја подобрува работата на респираторниот систем. Ги ублажува тешкотиите при воспаление на грлото, а исто така помага при забоболка, воспаление на непцата и усната шуплина. Постојат информации дека прополисот спречува појава на кариес со своите антимикробни својства.

Спречува рентгенски оштетувања

Прополисот е познат и како силно средство против зрачење. Тоа помага при закрепнување на луѓето кои се изложени на рендгенски зраци. Исто така се користи како превентивна мерка против појава на некои видови тумори (рак на дојка). Докажано е дека ја ублажува болката при изгореници и ја штити кожата од воспаление.

Кожни болести

Прополисот има докажано влијание врз голем број кожни болести. Тоа им помага на луѓето кои страдаат од дерматитис, плускавци и егзема. Во исто време, ја ублажува болката при разни повреди на кожата и помага побрзо зараснување на раните. Се смета дека прополисот лекува стафилококни инфекции и габични заболувања на ноктите.

Слаб имунитет

Прополисот има многу изразен антимикробен и антивирусен ефект. Благодарение на неговите состојки, го стимулира природниот имунитет и обезбедува максимална заштита на организмот во ризични периоди. Продолжената употреба го зголемува имунитетот и ја зајакнува одбраната на организмот, а научно е докажано дека делува синергетски со некои антибиотици.

Антиканцерогено дејство

Најновите истражувања покажуваат дека прополисот го зајакнува имунитетниот систем и има антиканцерогено дејство. Научно истражување врз глувци докажало дека прополисот спречува појава и метастаза на карцином.

Има способност да го запре абнормалното размножување на клетките (цитостатици) и да лекува бенигни тумори. Стимулира формирање на нови клетки и регенерација на оштетеното ткиво. Во терминалната фаза, го продолжува животот на глувците, а неговото антиоксидативно дејство може да ги намали негативните ефекти од хемотерапијата.

Ефектот на прополисот врз тумори и карциноми се покажа како најдобар во случај на рак на дебело црево. Се верува дека флавоноидите и етанолите се одговорни за антиканцерогениот ефект, бидејќи тие дејствуваат како антиоксиданти.

Други ефекти на прополисот

Медот со прополис растворен во устата пред спиење може да го олесни спиењето. Фруктозата од медот, која се таложи во црниот дроб и постепено се ослободува, делува на нивото на шеќер во крвта и го одржува стабилен. Прополисот лечи кашлица, болки во грлото и синусите. Кога станува збор за вируси, бидејќи антибиотиците воопшто не делуваат на вируси, прополисот е неопходен за повеќето вирусни инфекции. Одличен е и како лек и како превенција од сите инфекции, без оглед дали се бактериски или вирусни.

Исто така, во третманот на изгореници, разни рани на кожата, забоболка, лош здив, хемороиди. Прополисот дејствува одлично во регенерацијата на ткивата и во сите комплексни нарушувања и болести, особено оние кои се последица на стресниот начин на живот и токсичноста во животната средина, така што може да биде корисен за секој што сака да ги намали штетните ефекти на секојдневниот живот, што ги ослабува имунитетот и организмот станува подложен на бројни болести.

Одличен е и како анестетик (против болка), не само во стоматологијата, туку и за сите болки со низок и среден интензитет. Прополисот помага и во случај на тешка дијареја, каде што другите лекови се беспомошни. Исто така се користи за лекување на болести на увото.

Во споредба со другите препарати, предноста на прополисот е тоа што тој е целосно безопасен за организмот и што може да се користи и во комбинација со други лекови и сам. Употребата на прополис, како и други пчелни производи во хуманата медицина, се спроведува под контрола и со совет на лекар поради можни алергени реакции. Ако сте алергични на полен и мед, веројатно сте алергични на прополис, па бидете внимателни.

Можете да го користите прополисот во својата природна, сурова форма. Од него можете да подготвите воден екстракт, алкохолна тинктура (капки прополис), маст или крем.

Суров прополис

Може да земете суров прополис на следниот начин: 3-5 грама на ден, помеѓу оброците. Џвакајте во устата најмалку 15 минути пред да го проголтате прополисот.

Воден екстракт од прополис

Водениот екстракт од прополис може да се подготви на следниов начин. Замрзнете го суровиот прополис и потоа смелете го во ситен прашок. Измешајте една лажичка од тој прав навечер со 250 мл чиста вода. Следното утро, пијте ја оваа течност во мали голтки. Изедете го прополисот останат на дното од чашата пред појадок.

Прополис маст

Ставете 80-90 грама вазелин во емајлирн или керамички сад. Загрејте го садот во водена бања, така што водата малку ќе зоврие Додадете 10-20 гр мелен прополис. Мешајте ја течноста додека не се раствори прополисот. Нечистотиите ќе излезат од прополисот на површината, па земете ги со дрвена лажица и фрлете ги. На крај, додадете малку алкохолна тинктура од прополис за да го соедините прополисот со вазелин.

После тоа, ставете го садот во ладна вода. Продолжете да мешате додека не се олади. Чувајте ја маста од прополисот во херметички затворена тегла на ладно и темно место. Маста од прополис е одлична за рани кои тешко се лекуваат, како и за многу кожни болести, акни, егзема, псоријаза, дерматитис, габични заболувања на кожата, нокти. Тој е исклучително ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.

Тинктура од прополис

Тинктурата се прави од прополис и алкохол. За подготовка на тинктурата, се користат 96%, па дури и подобро 76% етил алкохол, на кој е наведено дека може да се употребува како прехранбен производ.

Ставете прополис во стаклено шише, а потоа истурете алкохол во сооднос 1: 2. Чувајте ја оваа течност во стаклено шише 5-7 дена и протресувајте ја 3 пати на ден. После тоа, филтрирајте ја течноста. Можете да земете 20-90 капки тинктура на ден, во зависност од болеста, помеѓу оброците, со половина лажичка мед, млака вода или чај. Тинктурата на прополис не само што ги дезинфицира раните, туку и ефикасно запира крварење, ја намалува болката и делува како лепенка со смолестата маса.

Поради изобилството на биолошки активни супстанции кои се неопходни за секоја клетка на нашето тело, со право можеме да кажеме дека прополисот е „антибиотик кој и храни и лечи“.