Зачинет хумус со сладок компир

Ако сакате хумус тогаш мора да ја пробате оваа малку поинаква верзија, сигурно ќе ви се допадне!

0
114

Состојки:

1 лименка наут
1 варен сладок компир, или 200 г пире од сладок компир
1 чешне лук
2 лажици таан
1 лажица соја сос
1 лажица сок од лимон
1 лажичка ким
сол
црн пипер
каенски пипер
50 ml вода (или вода од наут)

Приготвување:

Исцедете го наутот, но зачувајте ја водата.
Исечете го сварениот сладок компир на помали парчиња.
Во блендер ставете ги наутот, слаткиот компир, лукот, таанот, соја од соја, сок од лимон и ким, сол, каенски пипер и црн пипер по вкус.
Мешајте додека не добиете компактна смеса. Ако смесата е премногу густа, додадете вода од наут (или обична вода).
Ставете го во фрижидер да се олади сосот, а потоа послужете го со леб или крекери.

Фото: Unsplash