Едноставни и здрави салати од цвекло

Заборавете на немоќта, слабоста и слабата концентрација. За да го зајакнете и исчистите телото не ви требаат скапи производи. Потребно ви е само едно цвекло.

0
1412

Цвеклото е навистина вредна намирница. Ја нормализира работата на срцето и крвните садови, го нормализира метаболизмот, го стимулира имунитетот, го елиминира заморот и ја подобрува активноста на мозокот. Најголема придобивка од цвеклото е тоа што ги чисти крвните садови и ја спречува тромбозата.

Цвеклото е извор на фолна киселина, аминокиселини, јод, калциум, магнезиум, железо, витамини А, Б1, Б2, Ц, Е и други корисни супстанции.

Цвеклото треба да го комбинирате со суви сливи, суви кајсии, суво грозје и генерално со сушено овошје, бидејќи на тој начин ќе го добиете најдоброто и од цвеклото и од овошјето.

За да ги добиете сите придобивки од цвеклото, мора да го јадете една недела, секој ден. Затоа ви предлагаме неколку рецепти за салата од цвекло, кои можат да послужат и како оброк.

Вкусна салата од цвекло: за добро варење и чисти крвни садови

Ова јадење му помага на телото да ја свари мрсната храна, а крвните садови ги чисти такашто ја подобрува циркулацијата.

Состојки:

1 сирово цвекло

1 сиров морков

3 чешниња лук

100 гр ореви

Сол и црн пипер

Маслиново масло (јаболков оцет по желба и вкус).

Приготвување:

Изрендајте ги цвеклото и морковите, додадете го ситно исечканиот лук и оревите и зачинете со масло и јаболков оцет. Додадете сол и црн пипер.

Салата од цвекло и зелка: ги елиминира токсините од телото

Ако се борите со бавен метаболизам, ова е вистинската салата за вас.

Состојки:

1 цвекло

200 грама зелка

2 јаболка

3 лажици маслиново масло

1 лажица сок од лимон

Додадете зачини и свеж магдонос.

Приготвување:

Оваа салата популарно се нарекува „метла“, и тоа со причина. Совршено ги елиминира токсините, лекува кожни проблеми и лош здив.

Измешајте ги сите состојки и додадете им масло и сок од лимон. Зачинете ги со сол и црн пипер и со свеж магдонос.

Салата од цвекло и јаболка: Одлична за доцна вечера

Оваа мешавина на овошје и зеленчук има совршен вкус. Благотворно делува врз кожата, враќајќи ѝ го здравјето.

Состојки:

1 цвекло

2 јаболка

3 лажици сок од лимон

1 лажица мед.

Приготвување:

Излупете ги цвеклото и јаболката на коцки. Додадете сок од лимон и лажица мед. Измешајте сè и уживајте во лесната вечера.

Салата од цвекло и сирење: гурманско искуство што не се заборава

Состојки:

1 цвекло

150 грама пармезан

2 моркови

3 чешниња лук

50 мл павлака

сол и црн пипер.

Приготвување:

Излупете ги цвеклото и морковите, па изрендајте ги и додадете ситно сечкан лук. Прелијте сè со павлака и пармезан, додадете зачини и промешајте. Уживајте во совршената салата.

Фото: Pixabey