Еве зошто не треба да јадеме повеќе од 1 парче лубеница на ден?

Луѓето мислат дека лубеницата, јаболкото и бобинките се само вода со „витамини“. Во меѓувреме, додека се на таква „вода“, добиваат значителен број килограми. Имам пациенти кои се здебелиле додека јаделе само лубеница. вели Зухра Павлова, ендокринолог од универзитетската болница во Москва.

0
398

Треба да знаете една работа: овошјето е полно со фруктоза. Вишокот на фруктоза, особено на празен стомак, ќе доведе до масна дегенерација на црниот дроб. Исто така, фруктозата придонесува за развој на дебелина, предизвикува имунитет на хормонот на масното ткиво лептин и хормонот инсулин на панкреасот. Ова, пак, доведува до постојано зголемување на апетитот.

Тоа е маѓепсан круг“, вели Зухра Павлова, ендокринолог од универзитетската болница во Москва.

Едно парче лубеница обезбедува дури 25% од дневната потреба за витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца, помага при апсорпција на железото, во одржување на здравјето на сврзното ткиво на кожата, имунолошките функции и заздравувањето на раните.

Овој витамин содржи и антиоксиданти, па спречува оштетување на клетките преку неутрализирање на слободните радикали – молекули за кои се верува дека се поврзани со стареењето и појавата на одредени болести.

Постојат растечки докази дека луѓето кои јадат доволно овошје и зеленчук за да ги задоволат своите дневни потреби за витамин Ц имаат постабилен крвен притисок отколку оние кои не јадат доволно важна храна.

Изградете имунолошки систем

Лубеницата има многу витамин А, кој игра важна улога за здравјето на очите, растот на коските, репродукцијата и поделбата на клетките.

Витаминот А е од витално значење за многу други функции, вклучително и регулирање на имунолошкиот систем и производство на лимфоцити. Едно парче обезбедува 30% од дневните потреби.

Можете да изгубите тежина на здрав начин

Бидејќи во многу земји повеќе од 60% од возрасните се со прекумерна тежина или дебели, ризикот од хронични болести се зголемува. Ако сакате да ги намалите факторите на ризик, имајте на ум дека едно парче лубеница има само четириесет калории.

Вкусниот зеленчук е малку калоричен, но богат со хранливи материи.

Го зачувува здравјето на срцето

Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат најмалку три оброци овошје и зеленчук на ден помалку се подложни на ризик од смрт од мозочен удар, срцеви заболувања и други срцеви причини отколку луѓето кои јадат само една порција на ден.

Бидејќи лубеницата е многу хранлива и не го оптоварува телото со маснотии, грицкајте ја наместо чоколадо и наместо солени грицки.

Фото: Pixabay