Дали сте преосетливи на глутен? Пробајте ги овие 5 видови брашно!

Поради вашата пречувствителност на глутен, пченичното, ’ржаното, пировото и јачменовото брашно, веќе долго не се на вашиот список на посакувани намирници? Ова во никој случај не значи дека треба сосема да се откажете од убав леб, кекси и десерти!

0
142

Ориз, кокос, тапиока, наут, лешници и бадеми се само дел од природната храна без глутен што лесно може да се претвори во вкусно и здраво брашно.

Постојат и безглутенски брашна кои се добиваат од житарки, како што се амарант, киноа, тефа, кафеав и бел ориз, овес.

Некои безглутенски брашна се прават со мелење јаткасто овошје, како бадеми, лешници и индиски ореви.

На сите оние кои се чувствителни на глутен, им се препорачува и брашно од мешунки, како што се наут и соја.

Изборот е навистина голем, и останува на вас да го изберете она што најмногу одговара на вашиот вкус.

Ви предлагаме да ги испробате овие 5 одлични видови брашно без глутен, кои не само што се богати со вкус, туку содржат и многу хранливи материи што му се потребни на вашето тело.

5 одлични видови брашно без глутен

1. Кокосово брашно

Заедно со брашното од бадем, ова е едно од најпопуларните видови брашно без глутен. Се добива со сушење и мелење на кокосовиот плод. Има многу лесна текстура и благ вкус, а исто така е и здраво.

Кокосовото брашно е богато со растителни влакна, што значи дека е многу добро за вашето здраво варење.

Покрај тоа, содржи здрави заситени масти, кои телото лесно може да ги искористи за создавање енергија и добар метаболизам.

За разлика од пченицата, кокосовото брашно има низок гликемиски индекс и помага во одржување на здраво ниво на шеќер во крвта. Исто така, го одржува вашето срце здраво.

Ако во рецептот планирате да го замените пченичното брашно со кокос, имајте на ум дека за секоја чаша пченично брашно оди околу 1/3 чаша кокосово брашно.

2. Брашно од кафеав ориз

Ова брашно се добива од ситно мелени зрна кафеав ориз и ги задржува сите негови хранливи својства.

Богато е со протеини, прехранбени влакна, железо, витамин Б и манган.

Тоа е поздрава опција од онаа добиена од бел ориз, и има подеднакво фина и мазна текстура и благ јаткаст вкус.

Одличен избор е ако печете крцкави кекси, а исто така можете да го користите за згуснување на супи и сосови.

Ако планирате да го замените пченичното брашно со ова брашно, користете го во сооднос 1:1.

Но, покрај ова брашно, дефинитивно ќе ви треба и една лажица малку здрави маснотии или масло и малку повеќе вода, бидејќи смесата со ова брашно може да биде малку сува.

3. Бадемово брашно

Бадемовото брашно содржи многу хранливи материи, вклучувајќи магнезиум, бакар, калциум, калиум и манган, а исто така е богато со растителни влакна.

Особено е погодно за печење и подготовка на разни здрави десерти, кекси и колачи.

Можете исто така да користите брашно од бадем како алтернатива на трошките од леб. Ако го користите ова брашно како замена за пченично брашно, ќе ви треба двојно повеќе.

4. Брашно од наут

Брашното од наут се добива од сурови мелени зрна леблебија и е доста различно од другите наведени брашна без глутен.

Богато е со протеини, влакна и други хранливи материи. Има јаткаст вкус и прилично густа текстура.

Тоа е одличен избор за подготовка на тортилји. Иако ова брашно можете да го најдете во продавниците за здрава храна, можете да го направите и сами.

Едноставно ставете сурови леблебии во блендер или мелница за кафе и сомелете ги. После тоа ќе треба ова брашно и да го просеете за да се ослободите од малку поголемите парчиња.

5. Тапиока (брашно или скроб)

Тапиоката е многу лесно брашно добиено од коренот на билката касава и има исклучително фина текстура.

Многу е популарно како состојка за згуснување на јадењата, како што се супи и сосови, бидејќи станува густа дури и при ниски температури.

Содржи многу малку маснотии и шеќер и лесно се вари.

Ако во рецептот го користите како замена за пченично брашно, односот е 1: 1, па наместо 1 чаша пченично брашно, користете 1 чаша тапиока.

Совети и трикови за печење со безглутенско брашно

Пониска температура и подолго печење: лебот и десертите без глутен треба да се печат на малку пониски температури бидејќи однадвор побрзо потемнуваат. Бидејќи тестото од овие видови брашно се пече малку побавно внатре, треба да се пече малку подолго (на пример, ако ви требаат 30 минути за леб со глутен, за леб без глутен ќе бидат потребни 45 минути до 1 час печење).

Повеќе влажни состојки: имајте на ум дека секое од овие брашна има свои специфики, затоа држете се до рецептот. Мешавина или тесто направено од брашно без глутен е често суво и склоно кон распаѓање, па веројатно ќе треба да додадете повеќе влажни или течни состојки, како што се масло, растителен путер или квалитетен кафеав шеќер ако подготвувате десерти.

Брашно без глутен + скроб: Можете исто така да добиете добра смеса за тесто без глутен со мешање на околу 80 проценти брашно без глутен со 20 проценти од некој скроб, како пченкарен или ару прав. Ова ќе му даде густина на тестото и ќе го поврзе.

Наместо јајца: во веганска верзија, наместо јајца, во брашното можете да додадете лушпи од псилиум или семе од чиа или лен измешани со вода.

Фото: Unsplash