Волшебна напивка за детоксикација и чистење на цревата

Можете да ги детоксицирате цревата и целиот организам со конзумирање на свежо исцеден сок од јаболко, лимон и ѓумбир.

0
473

Дигестивниот систем е клучен за исфрлање на токсините од телото. Дебелото црево ги задржува сите несварени остатоци од храна и токсини, затоа е потребно периодично да се чисти и да се изврши детоксикација. Можете да ги детоксицирате цревата и целиот организам со конзумирање на свежо исцеден сок од јаболко, лимон и ѓумбир.

Сок од јаболко

Јаболката се богати со растителни влакна, а тоа го поттикнува варењето на храната. Влакната од јаболката се растворливи и можат да го намалат холестеролот во крвта, да ја забават апсорпцијата на јаглехидрати од храната и да го стабилизираат нивото на шеќер во крвта. Влакната влијаат на брзината на варење на храната, апсорпцијата на хранливите материи и движењето на столицата преку дебелото црево.

Сок од лимон

Агрумите се богат извор на витамин Ц и имаат силни антиоксидантни својства. Лимонот го стимулира варењето, особено во комбинација со топла вода. Исто така може да ја регулира желудочната киселина, да ги ублажи симптомите на киселини и да ја елиминира надуеноста.

Сок од ѓумбир

Со векови, ѓумбирот се користи за лекување на мигрена, настинка, гадење, артритис и хипертензија. Исто така, ѓумбирот може да го поттикне варењето, да апсорпцијата на хранливи материи, да ги елиминира запекот и надуеноста.

Детокс рецепт за пијалок

100 мл свежо исцеден сок од јаболко
2 лажици сок од лимон
1 лажичка свежо исцеден сок од ѓумбир
½ лажичка морска сол
100 мл млака вода

Измешајте ги сите состојки.
Пијте чаша сок наутро на празен стомак. Испијте уште две после ручек. Пијте ги последните две чаши навечер помеѓу 18 и 19 часот.
Неопходно е да пиете 5 до 8 чаши од овој пијалок дневно. Ова е програма за детоксикација која трае само 1 ден.
Ако имате какви било здравствени проблеми, не заборавајте да се консултирате со лекар пред да започнете.

Фото: Pexels