Вкусен чиа пудинг: за уживање и прочистување

Природните лаксативи го поттикнуваат празнењето на дебелото црево, а хранливите состојки остануваат во телото

0
558

Чиа пудингот може да биде одличен лесен појадок, и е многу корисен за организмот бидејќи го поттикнува празнењето на дебелото црево.

Состојки (за 1 лице):

2 лажици семе од чиа

2 лажици овошје од џем или слатко

4 суви сливи

неколку половинки од ореви

2 лажици јаткасто овошје

Приготвување:

Прелијте го чиа семето со половина чаша врела вода и промешајте неколку пати за 5-6 минути.

Чиа семето чиа е полно со растителни влакна и редовната употреба го олеснува редовното варење.

Како вкусен засладувач, додадете овошје од џем или слатко, а пектинот ќе го поттикне празнењето.

Исечете ги сливите по желба (можеби само две или три парчиња) и ставете ги во пудингот. Тие се исто така одличен лаксатив.

Малини, капини, боровинки или јагоди ќе го подобрат вкусот и ќе му дадат пријатна киселост на овој пудинг. Додадете 2 лажици.

Оревите се полни со важни витамини, минерали и масти. Можете да ги исечкате малку или само да ги измешате во пудингот.

Ваквиот појадок има прифатлива цена и е многу практичен. Можете да ги купите сите состојки во поголеми количини и да ги чувате како резерва.

Можете да ја подготвите вашата дневна количина многу брзо секое утро – треба само малку топла вода и една минута да ја мешате смесата повремено додека се подготвувате за работа.

Варирајте го овошјето за да добиете различни вкусови. Можете да додадете и какао во прав или банана или која било друга здрава состојка по ваш вкус.

Фото: Pixabey