А што е всушност здрава исхрана?

Ајде да видиме како треба да изгледа еден многу здрав ден, односно, ден во кој сте се хранеле здраво, вклучувајќи ги сите оброци.

0
349

Се чини дека денес трендот на здрава исхрана е попопуларен од кога било. Само што изгледа дека сите ја сфаќаат здравата исхрана на поинаков начин. И најмногу за здрава исхрана се зборува на социјалните мрежи и се чита на Интернет.

Она што можеме да го сретнеме овде е дека разни самопрогласени нутриционисти и многу други кои штотуку ја „начнале“ оваа област зборуваат за принципите на здравата исхрана и за сè што претставува, но всушност не се доволно стручни за тоа.

Здравата исхрана е сложен концепт што треба да се разбере, особено во 21 век. Многу намирници се претставени како здрави, но всушност се полни со адитиви и многу други не особено пожелни елементи, особено шеќер, кои не може секогаш да се одразат на добар начин на нашиот организам. Се чини дека е време да се потсетиме или конечно да научиме то беше тоа здрава исхрана.

Пирамида на здравата исхрана

Дали некогаш сте слушнале за пирамидата на здравата исхрана? Многу е важна ако сакате да го насочите животот кон воведување здрави навики за живеење. Ништо не е комплицирано, напротив, сè е едноставно и кога ќе научите малку повеќе за принципите на пирамидата на здравата исхрана, ќе сфатите дека сè е многу полесно отколку што мислевте.

Како и секоја пирамида, пирамидата на здравата исхрана вклучува различни нивоа. Оваа пирамида е создадена како резултат на истражување на американски експерти, а според нив, сите оние кои се придржуваат кон оваа исхрана ќе бидат поздрави и ќе имаат нормална тежина. Во случај на исхрана, гледајќи ја оваа пирамида многу е важен балансот. Првата ставка, темелот на пирамидата и она што треба да го внесуваме во нашето тело во најголем процент се житарките! Да, добро прочитавте. Тие се основа на секоја здрава исхрана, но тука е многу важно да се знае дека најдобриот ефект ќе го дадат житарките од цели зрна. Се разбира, дозволен е и лебот, но само ако е направен од цели зрна. Математички гледано, според оваа пирамида, имате право да консумирате житарки 6 до 11 пати во текот на денот.

Потоа, на следното ниво, кое е помало од претходното, има овошје и зеленчук. Вкупно, најмногу 6 порции, и ако се гледаат индивидуално, тогаш две до три порции овошје и две до три порции зеленчук на ден. Она што е важно да се знае е дека зеленчукот може да се зготви, такашто тоа значително ќе ја олесни ситуацијата. Зелениот зеленчук е многу здрав, а исто така се препорачуваат пченка, моркови и компири. Од овошјето, јаболкото е можеби најздраво, потоа овошјето кое има многу витамин Ц, како портокали и лимони, добро е да се конзумира грејпфрут, како и бобинки како што се боровинки, аронија итн.

На претпоследната скала, односно ниво, има месо и млечни производи, како и јајца и риба. Значи, сето тоа вкупно, треба да го внесувате многу помалку од житарките и овошјето и зеленчукот. Треба да јадете две до три порции млечни производи, како и млеко, и само 2 порции месо, риба и јајца. Од овие намирници треба да се извлече максимум, што значи дека треба да јадете чисто месо со проверен квалитет, а не да јадете месни преработки и исклучително масно месо. Обидете се да внесувате и риба колку и месото, поради присуството на омега3 масни киселини.

На врвот на пирамидата, оној најмалиот дел што сугерира дека храната што е таму треба да се консумира најмалку, се наоѓа сè што можете да замислите: слатки, грицки, газирани сокови, алкохол и сл.

Што да се јаде за појадок, ручек и вечера?

Лесно е да се наведе сè на овој начин, но ајде да видиме како треба да изгледа еден многу здрав ден според сето погоре, односно, ден во кој сте се хранеле здраво. Здрава исхрана е можна и кога станува збор за појадок, ручек и вечера. Нема исклучоци.

Да започнеме со појадокот. Идеално е за појадок да се јадат јајца. Додадете едно парче леб од цели зрна, малку зеленчук и секако јогурт или млеко. По појадокот, за ужина, можете да изедете една овошка. За љубителите на житарки за појадок, идеално е да консумираат или овесни снегулки или трици, со семе од чиа, лен и свежо овошје. Сето ова со јогурт или млеко.

Ручекот исто така треба да ви даде сила и затоа е најдобро да консумирате месо за ручек, но без маснотии. Зеленчук подготвен на здрави начини – свеж, варен или печен. Наместо зеленчук, можете да додадете ориз или киноа. Секој ручек треба да содржи доволно свежи салати. Марула, домат, краставица, итн. На вас е да одлучите.

Изберете салата за вечера, што може да биде, на пример, салата од туна или едноставно само риба. Јајцата исто така не се лош избор кога станува збор за вечера или пак повторно зеленчук подготвен на поедноставни и поздрави начини.

Кои се најздравите намирници?

Што е здраво да се јаде? Тоа е она што сите се прашуваме во еден период од животот. Тогаш кога докторот ќе ни каже дека треба да се храниме поздраво или кога ќе одлучиме да ја регулираме нашата исхрана, нашите навики и нашата тежина, а со тоа и нашиот изглед и самодоверба. Здравата исхрана носи со себе многу придобивки во нашите животи.

Во продолжение ќе ви ги претставиме оние намирници кои се исклучително здрави од различни причини. Проучете ги добро, потоа променете ја вашата рутина и обидете се да ги вклучите во вашата исхрана. Само на тој начин ќе видите подобрување и резултати.

Лимонот треба да се конзумира секој ден. Една лимонада на ден ќе го зголеми добриот холестерол, ќе ги задоволи вашите потреби за витамин Ц, а истовремено ќе ги зајакне вашите коски. Потоа, лососот е риба која ги има речиси сите многу важни состојки, а најмногу омега3 масни киселини. Што значи дека е добар кога станува збор за срцеви заболувања, но и за карциногени заболувања. Оревите исто така имаат многу омега3 масни киселини, го спречуваат растот на лошиот холестерол, влијаат на доброто расположение и можат да влијаат на заштита на вашата кожа.

Пронајдете здрави масти во авокадото, а доколку сакате да се заштитите од бактерии, препорачуваме лук, што е исто така добро за регулирање на крвниот притисок. Спанаќот е многу добар за очите и имунитетот во целина, а гравот го намалува ризикот од многу канцерогени заболувања. Во својата исхрана задолжително додадете зелена салата, блитва, тиква, рукола, јачмен, овес, спелта, печурки, боровинки, аронија, чиа семе, гоџи бобинки, бразилски ореви, брашно од хељда, лубеница, смокви.

Многу намирници се конкретно добри за различни видови на болести, па ако нешто ве мачи, тогаш би требало да се фокусирате на таквите видови намирници. Во секој случај, обидете се да комбинирате што е можно повеќе здрави намирници за да се заштитите од сите вируси и заболувања, но и со цел постојано да се чувствувате добро.

Текстот е од ТУКА.

Фото: Pexels